Косовската полиција упaднa во православна црква во Приштина

Поврзано

- Advertisement -

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Петар Петковиќ, денешниот упад на косовската полиција во црковниот имот на црквата Христос Спасител во Приштина по литургијата го оцени како брутална демонстрација на сила и верска нетрпеливост што доаѓа од Приштина.

„Откако неколку верници се собраа во Храмот да ја прослават Славата со пораки за мир и толеранција од владиката Теодосије, следеше срамна реакција на Приштина, како недвосмислена порака до Србите, верници на Српската православна црква. Присуството на полицијата пред црквата е очигледна закана за верниците што ќе се случи со нив ако повторно дојдат на ова светилиште во градот, од кога 40.000 Срби беа протерани од своите домови по 1999 година“, вели Петковиќ, и се наведува во соопштението за КИМ.

Напуштениот град и храмот во него се најболниот потсетник и сведоштво за страдањата и егзодусот на српскиот народ од областа на Косово и Метохија, изјави Петковиќ и додаде дека затоа на албанските политичари им пречат верниците кои денес се собраа во тоа светилиште.

„Дали на овој начин Албин Курти и политичарите од Приштина ја замислуваат заштитата на верското и културното наследство на Српската православна црква на Косово и Метохија – со испраќање вооружена полиција да им се заканува на верниците? Дали УНЕСКО и организацијата Европа Ностра ќе информираат за оваа употреба на заплашување и сила во близина на црквата“, прашува Петковиќ и вели дека што и да кажат јавно, намерата на многумина од Косово и Метохија е јасна“ да се избришат сите траги и сеќавања на српското постоење во Косово и Метохија“.
Затоа, заклучува тој, следеше денешната нервозна реакција на оживеаниот храм, пренесува Танјуг.

Latest News

Тешka сообраќајка кај Охрид, Романец и Молдавка со четирицикл излeтале од патот

На 16.06.2021 во 22.10 часот во СВР Охрид било пријавено дека во Болницата „Св.Еразмо" во Охрид со тешки телесни...

More Articles Like This