КОСОВСКИ МЕДИУМИ: Ердоган му се заканил на Харадинај и ги повика Косоварите да протестираат против владата!

Поврзано

Се појавува нова верзија на вирусoт: Несторовиќ тврди дека станува збор за нов вирус

Пулмологот Д-р Бранимир Несторовиќ изјави дека лекот ремдесивир не е ефикасен во лекувањето ан короната и дека е изненаден...

Се затвараат сите џамии во Србија поради бројот на новозаболени

Мешихатот на исламската заедница во Србија одлучи да ги затвори сите џамии поради влошување на епидемиолошката состојба и зголемувањето...

Туристите ја вратија епидемијата во Грција, речиси половина од новозaразените се странци

Дека со порастот на бројот на туристи кои пристигнуваат во Грција расте и бројот на зaразени потврди вчерашниот ден....

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган му се закани на косовскиот премиер Рамуш Харадинај дека ќе биде одговорен за менаџирањето на состојбата со депортираните турски државјани, пренесува приштинскиот весник „Експрес“.

Тој, го критикува Харадинај за разрешувањето на министерот за внатрешни работи и првиот човек на косовската тајна служба, АКИ, повикувајќи ги граѓаните на Косово да протестираат против него.

– Нашите тајни служби ги донесоа тука шесте членови на Ѓулен. Но многу се вознемирив кога разбрав дека се разрешени министерот за внатрешни работи и првиот човек на тајната служба. Еј,премиеру на Косово, кога почна да ги заштитуваш оние кои направија државен удар во Турција? Од кого доби наредба? Убеден сум дека народот на Косово, нашите браќа таму, ќе ти го дадат заслужениот одговор, изјави Ердоган напаѓајќи ги САД кои, според него го контролираат Харадинај.

Ердоган го поштеди од обвинувања претседателот на Косово Хашим Тачи, кој ја подржа акцијата на АКИ. Исто така Тачи за акцијата рече дека е превземена бидејќи ѓуленистите ја загорзувале нацоналната безбедност на Косово.

Шестмина турски државјани беа уапсени во четвртокот и по итна постапка протерани од Косово по одлука на МВР, кое ги поништило дозволите за нивен престој во Косово,откако АКИ во соработка со турската тајна служба заклучиле дека овие лица претставуваат национална опасност за земјата.

Медиумите наведуваат дека во Косово има уште најмалку 200 ѓуленисти. (МИА)

Актуелно

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка...

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека се на Стојче Чифлигароски, сопственик...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

Повеќе вести