September 26, 2020, 10:07 am

Костовски: Случувањата со Еуростандард се сценарио, оние кои знаеле ги повлекле парите

Поврзано

Битиќи koнтра Бектеши: Етничката основа не е клуч за развојна, модерна и конкурентна економија

По изјавата на министерот за економија Крешник Бектеши кој му порача на владиниот партнер и лидер на БЕСА, Билал...

Македонија од декември ќе пуши и поскапи и двојазични цигари

Цигарите од декември ќе добијат нова цена, нов изглед и ќе станат двојазични. Тоа ќе биде второ поскапување годинава за...

НОВИ 3AГPИЖУВАЧКИ БРОЈКИ НА АГЕНЦИЈАТА – дури 40 илјади луѓе останаа без работа од kopoна kpизата

Корона кризата го зема својот данок преку се поголем број отпуштања во земјава и нови невработени. За период од шест...
- Advertisement -

Најголемиот акционер во „Еуростандард Банка“, Трифун Костовски денеска на прес конференција посочи дека сценариото се спремало, а тие кои знаеле од Народната банка дека ќе се затвори банката, си ги повлекле парите.

„Ова е сценарио коешто е правено со месеци наназад, за никој да не знае, само блиски до тие кругови во Народна Банка на време биле известени да си ги повлечат парите бидејќи тоа и тоа и следува на Еуростандард банка“, истакна Костовски.

Тој најави дека правдата ќе ја бара надвор од Македонија со оглед на тоа дека тоа е странска фирма. Меѓу оние кои повлекоа пари од банката е и министерката за финансии Нина Ангеловска која сите свои средства од банката ги повлекла на 2 месеци пред пропаѓањето.

Во однос на шпекулациите за министерката Нина Ангеловска дека имала сознанија и дека ги повлекла своите средства , Костовки додаде дека не би ја мешал нејзе во ситуацијата.

„Денеска во јавноста се споменува министерката Ангеловска, но таа е стар клиент, и објективни, ја нејзе не би ја мешал во овој круг, меѓутоа апсолутно постои круг на луѓе кои што имаа добри квоти кои што ги повлекоа пред пар месеци точно према, да не кажам, шпекулативни информации на Народна Банка, ‘Повлекувај си ги парите и бегај’“,појасни Костовски.

Latest News

Митко Јанчев сака да биде лидер како Зоран Заев: Дај Боже сите да бидеме како Заев

Градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев, избран како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, чиј член се уште е, на трибина зборуваше за...

Филипче е нajнecпocoбниoт миниcтep зa здpaвcтвo вo Европа нa чиja oдгoвopнocт ce нaд ceдyмcтoтини пoчинaти гpaѓaни

Манипулацијата е единствена реторика што и остана на Владата во несправувањето со коронавирусот, а министерот за зараза е најнеспособниот министер за здравство во Европа...

Елена Ристеска: Ако не најдам партнер, планирам да си посвојам детенце

Македонската пејачка Елена Ристеска музичка кариера ја стави во втор план, а неодамна почна сопствен бизнис односно козметичката линија „ЕРА“. Пејачката гостуваше во естрадниот магазин...

Шaнca зa живoт: Зa пpвпaт во Македонија во „Аџибaдeм Cиcтинa“ извeдeнa фoнтaнoвa oпepaциja кaj дeтe

Фонтанова операција кај дете е изведена месецов во Клиничката болница „Аџибадем Систина“. Оваа интервенција е прва ваква операција во земјава, а се изведува кај...

Дали е на повидок Koвид клacтер во Алкалоид: 3големен бројот на 3apазени лица во компанијата

Изминатите денови ни се јавија група вработени во АД Алкалоид Скопје кои беа видно загрижени за своето здравје. Според нивното кажување во последните десетина...

More Articles Like This