КОСТОВ: Брзи корона избори – глупирање на квадрат

Поврзано

ЖИВКОВСКИ: Темелковски најави целосна сaнaцијa на патека во Кисела Вода, а еве на прагот на летото како изгледа истата

Уште една лага на Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски!! Имено, во месец декември 2019 година, Темелковски спектакуларно...

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: „Инфомакс“ влезе во Ковид-19 центарот на Аџибадем Систина, погледнете како изгледа процесот на тестирање!

Екипата на Инфомакс, ексклузивно го посети центарот за тестирање на Ковид 19 во приватната клиника Аџибадем Систина. За време...

CAHКЦИИ ЗА ОХРИЃАНИ: Изнајмиле станови, а ги пpeкpшилe препораките

Кризниот штаб на Општина Охрид денес одржал состанок, на кој биле донесени повеќе заклучоци. На истиот присуствувал и раководителот...

Граѓаните јасно кажаа и порачаа дека не се потрошна (петпаречка, бит-пазарска) стока. Енергично се спротивставуваат на нехуманиот експеримент на Заев – корона избори. И нормално е, не сакаат да бидат експериментални зајаци, во грозниот експеримент – останување на власт на Заев и корона-бандитите од власта. Вошингтон ди-си, Брисел, Парис, Берлин, ЕУ, каде сте, каде загинавте. Да не биде после Истокот врши пропаганда, а Запад спие во зимски сон. Ни недостасуваат вашите добронамерни совети и предлози. Ве молам јавете се! Се работи за живот или смрт. Не се оди во ЕУ со река мртви.

Ете луѓето, македонските гласачи, како и што доликува, први го кажаа својот збор. Не! – за брзите избори на Заев! Институтот при невладината “Habeas corpus“, во периодот од 13 до 16 мај спровел испитување на јавното мислење, во врска со можноста за брзи избори.
Читаме дека е спроведена телефонска анкета (фиксна и мобилна телефонија) и дека при испитувањето се водело сметка за етнографската карта, демографската застапеност, полот и возраста на испитаниците. Резултатите се многу интересни, би рекол и предупредувачки, дури и поучни. Така 74% од испитаниците се против брзи корона избори во време на пандемија од корона вирус. Добро, да кажеме дека само 14% велат може. Изгледа толкава е и поддршката за ненародната власт, предводена од Заев и коалицијата “Можеме“. Е, можете, ама народот ви вели не може така, значи не можете. Море и не смеете. Народот ве опоменува. Да биде по јасно, дури 71% од испитаниците се изјасниле дека нема да излезат да гласаат со маска и ракавици. А дека граѓаните се уште се во страв и се плашат од ова пандемиско чудо, потврдува високиот процент од 68% од испитаниците кои очекуваат ширење на пандемијата ако се излезе на гласање во нерегуларни, ненормални услови.

И сега, што да мислиме? Што да правиме?

Ајде да пробаме вака: Ако во едно демократско општество треба да се слушне гласот на народот и ако од него произлегува целиот суверенитет во државата, тогаш, не гледам што не е јасно. Треба тие што управуваат во име на народот добро да измијат уши, да ги порасчепкаат со чепкалка и добро да чујат што им порачува нивниот врховен господар. Тој што им дал шанса да управуваат со институциите и севкупните состојби во државата и општеството. Ова важи и за меѓународните дејци во Република Македонија, кои нешто како да се подзаспани. Еве им еден конструктивен предлог: Нека скратат од силните средства што ги даваат по разни основи, и водат пропаганда во нашата држава што не се поклопува баш со интересите на Македонија, и нека спроведат тие веродостојно и релевантно истражување на оваа тема и резултатите нека ги обелоденат јавно. Еве да претпоставиме, или да бидеме неверни Томи и да не веруваме на ова истражување. Иако, јас се интересирав, и се уверив во неговата веродостојност, ама ете, нека се направи еден чек, па дури и дабл крос чек, и да видиме дали во меѓувреме граѓаните-избирачи го промениле мислењето.

А чинам најчесно е да постапиме според ова одлучно не на фушерајот и глупирањето и со сета енергија и село рацио да ги одложиме за подобри времиња овие натурени, исхитрени, ама можеби и смртоносни (не дај Боже) избори. Не зборувам на памет, еве, за жал и денес имаме 4 мртви сограѓани од корона вирусот. Ало, Филипче, ова ли е славата што ти ја доделуваат твоите. Со вакви ли лаворики ќе те китат. Свести се, те местат.

Граѓаните јасно кажаа и порачаа дека не се потрошна (петпаречка, бит пазарска) стока. Енергично се спротивставуваат на нехуманиот експеримент на Заев – корона избори. И нормално е, не сакаат да бидат експериментални зајаци, во грозниот експеримент – останување на власт на Заев и корона-бандитите од власта. Вошингтон ди-си, Брисел, Парис, Берлин, ЕУ, каде сте, каде загинавте. Да не биде после Истокот врши пропаганда, а Запад спие во зимски сон. Ни недостасуваат вашите добронамерни совети и предлози. Ве молам јавете се! Се работи за живот или смрт. Не се оди во ЕУ со река мртви.

И после се, она глупирањето на Заев и бандитите од насловот не било глупирање на квадрат. Денешната бројка на починати вели – тоа е глупирање на куб!

Пишува: Сотир Костов

Актуелно

ШИЛЕГОВ СЕ EВAКУИPAЛ: “Градскиот очув” на викенд во Маврово бега од кaрaнтинoт во Скопје

Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје е во Маврово, додека главниот град е во 80-часовен полициски час, објави „ТВ24“. Шилегов за...

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: „Инфомакс“ влезе во Ковид-19 центарот на Аџибадем Систина, погледнете како изгледа процесот на тестирање!

Екипата на Инфомакс, ексклузивно го посети центарот за тестирање на Ковид 19 во приватната клиника Аџибадем Систина. За време на посета имав шанса да...

(Видео) „СКОПЈЕ КАКО ВУХАН“: Се поставува монтажна болница во близина на Инфективна, Maкедонија се спрема за новиот пик!

Сцени кои до пред неколку месеци ги следевме само преку светските медиуми стануваат реалност во Македонија. Во близината на Инфективната клиника се поставува монтажна...

КОНЕЧНО ПРИСТИГНАА ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ОД МЗ: Бројката слична на вчерашната, 125 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Kуманово-19,...

ВЕЛАМ ТИ ЌЕРКО, СЕТИ СЕ СНАО: Коста Костадинов си ја врботил девојката кај Боки 13, па во „Америт“ и на крај во ТАВ Македонија?

И додека на прес-конфернции, портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов ги обвинува своите политички опоненти за непотизам (?!), самиот тој развил сериозна непотистичка шема во...

Повеќе вести