September 19, 2020, 3:25 pm

Костов: Ова е политички театар, Заев покажа отcyство на елементарна политичка култура

Поврзано

ВИДЕО: Полиција околу зградата во која живее Гордана Јанкулоска, се проверува секое возило

Околу зградата во која живее екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, има зголемено просуство на полиција. Се вршат патроли,...

Дали Јанкулоска ќе бара одложување на затворот за да се грижи за детето?

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска на која Врховниот суд и ја потврди затворската казна од четири години...

Салиу: Власта ги купи гласовите на Ромите на овие избори

На овие избори се случи масовен поткуп на ромските гласачи од страна на власта. Се нудеше пари но и...
- Advertisement -

Во вечерашната „Само вистина“ на Канал 5 Телевизија, аналитичарот Сотир Костов во однос на целокупната состојба во државата рече дека е рaзочаран, како и дека ова е политички театар, како и тоа дека Заев како евентуален мандатар покажал отуcтво на елемнтарна политичка култура.

Рaзочарaм сум од состојбите во државата на политички, економски, а најмногу на морален план, мислам дека деновиве пред изборите ни се случува политички театар заради брзањето да направиме влада и собрание, а веднаш по изборите некој отиде на одмор значи некој не брзал, а брзал да ја потфати моќта за власта, вели Костов.

Костов истакна дека евентуалниот мандатар покажа отсуcтво на елементарна политичка култура од причина што го рипна вториот по ранг според доделениот му легитимитет од изборите кој се одбегнува, и веднаш се оди на ДУИ.

Безмалку половина од оние кои гласале, гласале за опција која од почеток се исклучува, вели Костов.

Костов исто така анализираше во однос на yцeната од страна на ДУИ дека на преговарачката маса на ДУИ требало некој да му објасни дека 44 и 46 пратеници се повеќе од 15 пратеници, кој вели требало да седнат заедно на маса, и да се однесуваат зрело и европски како што доликува на една демократија.

Latest News

Жерновски си го оддржа зборот: Полицијата го уапси светиниколчанецот што уб иваше животни

СВР Штип – ОВР Свети Николе ќе поднесе кривична пријава против М.Е. од с.Ерџелија, Свети Николе, поради сомнение за...

ВИДЕО: Полиција околу зградата во која живее Гордана Јанкулоска, се проверува секое возило

Околу зградата во која живее екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, има зголемено просуство на полиција. Се вршат патроли, се проверува секое возило кое...

Албанската полиција уапси косовска пејачка во чија чанта пронашла пиштол и муниција

Албанската полиција на граничниот премин Морина, на албанско-косовската граница ја приведе косовската пејачка, Фјола Морина, откако се обидела да влезе во Албанија со огнено...

Мачка пристигнала во семејство со 3 кучиња, набрзо започнала да се однесува како нив

Еден пар од Јапонија со години имал 3 кучиња, но сопругата отсекогаш имала желба да вдоми и мачка. „Причината зошто сакав да го проширам нашето...

Берачите на грозје годинава со повисоки дневници: Или 20 евра за шест часа берба, или берете си сами

-Добар ден, ни требаат луѓе за берба на грозјето. -Здраво, после пет дена ако ви одговора, зафатени сме. Од дома не земате во шест часот,...

More Articles Like This