January 22, 2021, 4:34 pm

Котеска за суровата реалност: Јас не знам држава која ја загубила државотворноста во купаќи гаќи

Поврзано

Taжна вecт: Актерот Љупчо Тодоровски-Упа пoчинa oд Koвид-19

Актерот Љупчо Тодоровски-Упа почина денеска поради компликации од коронавирусот, на 65 години. Дипломирал актерска игра на Факултетот за драмски уметности...

Гpyби: Д У И не се мешаше во „Moнcтpyм“, само побаравме повторување на пocтапката

Првиот вицепремиер и министер за политички системи, Артан Груби од ДУИ, не сака да го коментира судскиот процес „Монструм“,...

Paмковните на Гpyби ќе клaтaт вpaта во MBP, УJП, Цapина и Државно пpaвобpaнитeлcтво

Вработените според рамковниот договор, кои со години седеа дома и земаа плата, или поточно 1.349 службеници ќе бидат распоредени...
- Advertisement -

Во врска со јубилејот две години откако граѓаните на референдум одлучија да не го менуваат името професорката Јасна Котеска со иронична порака која укажува на апсурдната ситуација во која се најде Македонија поради одлуките на државните власти кои потпишаа договори спротивно на вољата на народот.

“Држава се добива во војна (на пр. заради победата над нацизмот и фашизмот) или губење заради погрешна страна во историјата.

Досега не знам ниеден случај во 20 и 21 век, кадешто државотворност е изгубена со пенкало, во купаќи гаќи и на бродче во Преспанско езеро”, напиша професорката Котеска .

Latest News

(Фото) Пожaр во зграда во Гостивар, евakуирани жителите

Пожар денеска околу 11 часот избувнал во стан од зграда во гостиварска Седма зона, а во сопственост на 40-годишната...

More Articles Like This