КОЧАНИ ВЕРНО НА КАУЗАТА: Нема да дозволиме да ни ја поделат државата, да го избришат македонскиот јазик!

Поврзано

Високи службеници од ИВЗ заразени со koронавирус

Двајца високи службеници од Исламската верска заедница се позитивни на коронавирусот, пренесува „МКД“, според чии информации состојбата на еден...

„Не може да имаме држава, се додека не се открие pекетот и kриминалот кој се става под тепих“

Не може да имаме држава ако овие работи стојат под тепих и не може да имаме функционална држава ако...

Мицкоски: Ќе покажеме дека сме различни

Во гостување во емисијата Заспиј ако можеш, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски рече дека СДСМ цело време збори за...
- Advertisement -

Граѓаните на Кочани и вечерва во масовен број се собраа пред споменикот на Никола Карев во Паркот на револуцијата од каде што го почнаа мирниот протестен марш низ улиците на градот со целосна подршка на иницијативата „За заедничка Македонија“.

kocani-zzm

Кочанчани и вечерва протестираа против обидите за редефинирање на државата, против поделбите мегу македонскиот народ и воведувањето на албанскиот за втор службен јазик. Тие се едногласни во барањето за унитарноста на државата, а македонскиот јазик да си остане службен јазик на целата територија на држабвата.

По вообичаената маршрута која се движеше низ улиците на градот покрај кочанска река, низ трговскиот центар, учесниците на мирниот протестен марш дојдоа пред споменикот на Карев во градскиот парк каде што на присутните им се обрати Аника Илијеска Ѓоргиева, роднокраен автор од Кочани.

– Да не дозволиме да ни ја поделат државата, да го избришат македонскиот јазик, да ја снема слободата за која гинеле илјадници наши најблиски. Да ја сочуваме унитарноста на државата и пред се нашето единство, сплотени заеднички во одбраната на Македонија, рече Илијеска Ѓоргиева.

Таа пред присутните читаше своја револуционерна поезија, како и поезија од македонски поети со патриотска содржина.

Latest News

Високи службеници од ИВЗ заразени со koронавирус

Двајца високи службеници од Исламската верска заедница се позитивни на коронавирусот, пренесува „МКД“, според чии информации состојбата на еден...

„Не може да имаме држава, се додека не се открие pекетот и kриминалот кој се става под тепих“

Не може да имаме држава ако овие работи стојат под тепих и не може да имаме функционална држава ако обвинителот којшто е главен овие...

Мицкоски: Ќе покажеме дека сме различни

Во гостување во емисијата Заспиј ако можеш, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски рече дека СДСМ цело време збори за враќање на Груевски и ништо...

Мицкоски: Димитров зборува за правда, а во исто време е слуга на човекот кој има две амнестии

Јас чувствувам кај господинот Димитров нервоза уште од самиот почетокот на кампањата. Тој влезе во кампањата со навреда за ВМРО-ДПМНЕ дека било здружение замислете...

Разочарувањето кај народот од политичарите е огромно, бидејќи преку ноќ се збогатија на грбот на народот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ на Алфа Телевизија истакна дека во Македонија најголемо е разочарувањето во...

More Articles Like This