КОЧО СИ ГО ПЛАТИЛ МИНИСТЕРСКОТО МЕСТО И ФАЛЕЊЕТО ВО ПЛУСИНФО: Бранко Героски не може да престане да го фали новиот министер без ресор Кочо Анѓушев

Поврзано

Ново жaриште во Скопје: 17 пациенти од скопска геријатрија зaразени со кopoнавирус

Седумнаесет пациенти од гeријатриската болница во Скопје се зaразени со кopoнавирус. Двајца од нив поради потешка клиничка слика се...

(Фото) Коалициониот на Заев на црната листа на САД

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи кој прв прифати постизборна коалиција со Заев и СДСМ е човек кој е на...

Гаши дециден: Не може да бидеме во иста влада со ДУИ

Претседателот на Алтернатива Африм Гаши е оптимист дека ќе се формира нова влада и пред истекот на 20-те дена...
- Advertisement -

Порталот на главниот медиумски стратег на СДСМ, „Плусинфо“ на Бранко Героски не може да престане да го фали новиот министер без ресор Кочо Анѓушев.

-Уште пред изборот на Анѓушев во Владата на Заев се шпекулираше дека бизнисменот буквално си го платил вицепремиерското место со финансиска помош на СДСМ која се брои во милиони. Останува отворено прашањето колку сега Анѓушев си го искеширал фалењето на порталот на Героски?, пишува порталот Журнал.

„Зошто Кочо Анѓушев е успешен бизнисмен?“, „Филозофијата на Кочо Аnѓушев во создавање на успешен бизнис“ се само два од текстовите објавени на Плусинфо во кои до бескрај се величи бизнисменоt за кои самите сдсмовски медиуми пред неговиот иззбор пишуваа дека не бил чист.

Имено, „Либертас“ објави дека Анѓушев бил дел од аферата за незаконско учество на неговата компанија ЕФТ – Македонија со три други компании, кои се здружија со цел диктирање на високи увозни цени за електрична енергија. Антимонополската комисија пред пет години поднесе прекршочна пријави поради ова, но нема информации дали овој случај е затворен.

Претходно, синдикатите на СДСМ беа против изборот на бизнисменот Анѓушев.

-Ако на СДСМ воопшто му значи нешто социјалдемократската идеологија која наводно ја застапува, во најмала рака треба да бара решенија на линија на социјалното партнерство и да се држи неутрално во однос на социјалниот судир помеѓу трудот и капиталот. А ако одбира страна, тоа да биде страната на трудот, а не на капиталот. Ако СДСМ инсистира вицепремиер за економска политика да биде претставник на крупниот капитал, тогаш треба да делегира вицепремиерска позиција и за претставниците на трудот, за синдикатите. Или, барем, синдикатите да го добијат Министерството за труд и социјална политика. За да има директен линк помеѓу работниците и новата влада, исто онака како што претставниците на капиталот бараат директен линк помеѓу бизнис заедницата и новата влада – вели Здравко Савески од Левица.

Ова е став на 13 синдикални организации кои важат за блиски до СДСМ, односно организации кои во интерес и по барање на СДС во изминатиот период протестираа на улиците низ Скопје, како УПОЗ, Синдикатот на македонската дипломатска служба, Самостојниот синдикат на новинарите, Солидарност, Ленка, Синдикатот на културата, Агро синдикат.

Се коментираше и можноста Анѓушев да ја искористи позицијата вицепремиер за свој личен интерес, по што е познат со својата дејност во трговијата на енергетскиот пазар?! Дали евентуалното доаѓање на Анѓушев на вицепремиерска позиција ќе значи и пораст на цената на струјата, што би значело и поголем профит за него?!

 

1 коментар

Latest News

„Тези дyпka нe е дyпka“ – од СДСМ сега велат дека сепак нe постигнале договор со ДУИ

Преговорите за формирање на ново владино мнозинство се претворија во вистинска kakaфoниja, откако и денес, по трет пат се...

За него нема kpиза: Богатството на Марк Закерберг се зголеми на 100 милијарди долари

Богатството на основачот на Фејсбук, Марк Закерберг, порасна на 100 милијарди американски долари откако социјалната мрежа започна нова услуга за кратки видеа, пренесува BBC. Завчера,...

(Видео) Пpoтест во Горно Лисиче – „Стоп за сообраќајното лудило“

Жителите на Горно Лисиче, peволтирaни, денес излегоа на пpoтест поради игнoрaнтскиот однос на властите кон проблeмите со кои се соочуваат. Локалната власт во Аеродром,...

Интерпол со тим експерти ќе учествува во истpaгата за кaтacтрофалната ekcплозија во Бејрут

Интерпол ќе испрати тим експерти во Бејрут за да им помогне на либанските власти во иcтрагата за kaтастрофалната eксплозија во пристаништето. – На барање на...

(Видео) Први снимки од силниот земјотрес во Алжир

Зeмјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтеровата скала го погoди источниот дел на Алжир, во кој нема поврeдени или зaгинати, објави Службата за...

More Articles Like This