Коѕијас пристигнува во Скопје

Поврзано

Здравството пред рacпaѓaњe – Регистрирани 163 нoвoзaбoлeни и 8 пoчинaти од Koвид-19 во последното деноноќие

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи...

Анкета изразена во број на пратеници – ВМРО-ДПМНЕ 54 пратеници, СДСМ 47

Според анкета на Институтот БИПС (за истражување во областа на безбедноста и демократизацијата на човековите права и слободи) опозициската...

Ни „р“ од реформи на УДБ-а: За Заев повеќе од половина Македонци се тepoристи и екстpeмиcти!?

Поранешниот прв човек на градската организација на владејачкиот СДСМ и актуелен активист на граѓанските движења Трета и Бојкотирам, Љупчо...

Шефот на грчката дипломатија денеска треба да слета на меѓународниот аеродром Скопје во прва посета на земјата, по преименувањето на аеродромот, што беше една од отстапките, кои македонската Влада ги направи во процесот на преговорите меѓу Македонија и Грција за решавање на спорот за името.

Коѕијас денеска треба да пристигне во земјава, а за утре, како што најави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров е предвидена богата агенда за грчкиот гостин.

Двајцата министри е планирано да разговараат за позициите на двете страни, откако и Грција и Македонија си ги разменија нацрт-договори за решавање на името, за кои Димитров рече дека се разликуваат еден од друг.

– Чесно е да кажам дека има разлики и се надеваме дека ако мислиме заеднички на една цел ќе успееме тие разлики да ги надминеме, нагласи Димитров.

Достоинствено решение за името, со почитување на идентитетот, без промени на Уставот е нешто што го бара македонската страна.

Премиерот Зоран Заев, потврдувајќи го пристигнувањето на грчката нацрт-спогодба во Македонија, нагласи оти тие се алатки, што можат да бидат од помош во процесот на преговори, но клучен елемент е нацрт-драфт-меѓународен договор што треба да дојде од медијаторот на ОН во спорот Метју Нимиц.

Заев посочи дека во македонската нацрт-спогодба има повеќе меѓународни формулации на вакви меѓународни договори затоа што формулациите во делот на името, употребата, широчината, идентитетските прашања, кодовите и слично, се уште се на маса за преговори. Тие се ставени во разни форми, како што се ставени и од грчка страна.

Димитров и Коѕијас на 30 март во Виена ќе имаат нова средба со посредникот на ОН во преговорите за името Метју Нимиц.

Според грчките медиуми по доставените предлози од двете страни преговорите влегуваат во клучна фаза.

Весникот „Катимерини“, анализира дека позициите на Атина во грчката нацрт спогодба се горе-долу познати и вклучуваат седум точки, а за три од нив постои договор, „за името (веројатно „Горна Македонија“), за акронимите и за иредентистичките наводи“.

Онлајн изданието на весникот „Прото тема“ пишува Грција очекува на следната средба на шефовите на дипломатиите со Нимиц, во Виена, да се извршат притисоци.

– Грчката Влада ја задржува надежта дека тогаш ќе ги се извршат долго очекуваните притисоци како од Европската унија и Ангела Меркел, така и од Обединетите нации преку Метју Нимиц, што веќе долго време и беа ветени на Атина, пишува „Прото тема“.

Спорот за името била една од темите за кои разговараа завчера грчкиот премиер Алексис Ципрас и коалицискиот партнер во Владата Панос Каменос. Министерот за одбрана по средбата рече дека ставот на Независни Грци, против употребата на терминот Македонија, е непроменет и додаде дека сега топката е на македонска страна.

Претседателот на опозициската Нова демократија Кирјакос Мицотакис упати остри критики до актуелната грчка Влада, за политиката што ја води во однос на спорот за името.

– Во прашањето со Скопје, Владата потсетува на Вавилонска кула. Прашањето со ревизија на Уставот на соседната земја, го поставивме уште од прв момент како услов што не може да се прекрши за да продолжиме кон било кој друг разговор, вели тој и додава дека е премногу доцна за формирање национален фронт кога самата влада не може да формулира национална линија за еден толку критичен национален проблем.

Актуелно

Комити со реакција за операцијата „Атлантик“: Горди сме затоа што бевме дел од кампањата за #Бојкот на понижувачкиот Референдум

Горди сме затоа што бевме дел од кампањата за #Бојкот на понижувачкиот Референдум. Ќе остане запишано дека бевме тука да...

ДАЛИ „ДИЗ“ ФУКЦИОНИРА КАКО ПАРТИСКА ИСПОСТАВА НА СДСМ : По директни усни наредби на активисти на СДСМ се казнуваат откупувачи!

Спрегата Ненад Бошев , Мијалчо Ласков и Силвана Трбогазова обелоденета со документи, инаку таа истата спрега здраво одработува за СДСМ во ова предизборие. Ова тројство...

(Видео) Што договарала Шекеринска со Јанева и Јовановски?

Радмила Шекеринска по објавеното видео снимено во домот на Боки 13 сеуште молчи и бесрамно си тера кампања. Радмила Шекеринска мора да одговори, кога...

Мицкоски во Гевгелија,Дојран,Богданци и Валандово, носителите на листи во голем број активности и средби со граѓани

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носителите на листи ќе остварат средби со граѓани и ќе дадат изјава за медиуми во следните населени места: Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

(Аудио) Вице Заев и екипата купуваат гласови во Струмица?

Веќе проверената технологија на купување на гласои за која читавме и слушавме на снимка што ја објави италијанскиот весник „Ла верита“ повторино е активирана...

Повеќе вести