Коѕијас: Сега дојде време да се каже големото „да“ или големото „не“

  • June 5, 2018

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, во вечерашното интервју за грчката државна телевизија ЕРТ, изрази убеденост и надеж дека во наредните денови може да дојде до решение на прашањето за името.

На прашањето зошто и натаму се одложува телефонскиот разговор меѓу премиерите на Македонија, Зоран Заев и на Грција, Алексис Ципрас, Коѕијас изјави дека по рамката за договор што беше утврдена на неговите средби со македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров во Њујорк и Брисел, сега дојде време да се каже големото „да“ или големото „не“.

– Очигледно владата на соседната земја се соочи со некои тешкотии и размислува за некои ревизии на договорот, но верувам и се надевам дека за неколку дена сѐ ќе се надмине – рече Коѕијас.

Тој додаде оти сѐ додека нема потписи на договорот, никој не може да каже дека сѐ е готово.
Претходно «
Следно »