September 29, 2020, 9:01 pm

КОЈА Е ЛОГИКАТА НА ПРИВАТИЗАЦИЈАТА НА ЗДРАВСТВОТО: Синдикатот контpa министерството

Поврзано

Клacтер на Институтот за рaдиологија?: Рентген техничар одел на работа со симптоми на koвид-19

Рентген техничар на Институтот за рaдиологија (рeнтген институт) е позитивен на кopoнавирус. Според првичните информации, тој доаѓал три дена...

Мицкоски: Да се биде најнaпaѓаниот политичар од овие мaфијаши на власта мене ми дава мотив да истрaaм во бopбата пpoтив нив

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето во телевизија Телма истакна дека единствена причина поради која тој е мeта...

Мицкоски до Лупевска: Пpoблемот е што наместо да збориме за дебAkлот во државата го читате Статутот на ВМРО-ДПМНЕ

Јас не можам да кажам дека ВМРО-ДПМНЕ зaгуби на едни чесни избори. Но, сега во овој момент она што...
- Advertisement -

Државни објекти да се дадат на приватни фирми, па потоа ним да им се плаќа за услугите а можеби и за кирија. Која е логиката во ова, прашуваат од Синдикатот на Клинички центар по најавите за јавно – приватно партнерство за најголем дел од здравствениот систем.

Надлежните пак велат дека ќе се направеле заштеди зашто државата немало да менаџира со зградите, а фондот за здравствено осигурување само ќе купувал услуги.

Засега не е јасно како точно ќе се спроведе планот за приватизација преку концептот јавно-приватно партнерство, и што истиот вклучува. Тоа ќе биде познато дури во јуни, кога, како што најави министерот, ќе бидат готови физибилити студиите.

Најверојатно цели градови и региони би останале без примарна заштита и одредени специјалности што сериозно ќе влијае на квалитетот на здравствените услуги на локално ниво.

Новите владини планови, се спротивни на она што се ветуваше во предизборната кампања на СДСМ.

„Јавното здравство ќе обезбедува квалитетни и лесно достапни услуги, а граѓаните нема да имаат потреба да плаќаат медицински интервенции во приватни болници“ – стои во предизборната програма на СДСМ.

По пауза од точно 15 години продолжува приватизацијата на јавното здравство. Во 2004-та тогашната Влада на СДСМ и министрите Реџеп Селмани и Владимир Димов го почнаа процесот со приватизација на матичните лекари и стоматолози. Сега министерот Венко Филипче оди чекор натаму – се анализира како амбуланти, поликлиники и цели болници да станат нечиј бизнис, а дел од нив да добијат и клуч на врата.

Latest News

Балканот-шведска маса: Албанците присвојуваат сè што сакаат – од Обилиќ до Лешница

Албанскиот премиер Еди Рама на Фејсбук ги претстави природните убавини на Македонија - Кањонот Лесница, како дел од Албанија...

Порошенко позитивен на кopoнавирус

Поранешниот украински претседател Петро Порошенко преку својот Фејсбук профил соопшти дека се зapазил со koронавирус, пренесоа британските медиуми. Поради инфekцијата, наведува Порошенко на Фејсбук, тој...

Клacтер на Институтот за рaдиологија?: Рентген техничар одел на работа со симптоми на koвид-19

Рентген техничар на Институтот за рaдиологија (рeнтген институт) е позитивен на кopoнавирус. Според првичните информации, тој доаѓал три дена на работа иако бил болeн,...

Мицкоски: Да се биде најнaпaѓаниот политичар од овие мaфијаши на власта мене ми дава мотив да истрaaм во бopбата пpoтив нив

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето во телевизија Телма истакна дека единствена причина поради која тој е мeта на секојдневни нaпaди е тоа...

Мицкоски до Лупевска: Пpoблемот е што наместо да збориме за дебAkлот во државата го читате Статутот на ВМРО-ДПМНЕ

Јас не можам да кажам дека ВМРО-ДПМНЕ зaгуби на едни чесни избори. Но, сега во овој момент она што е клучно во државата е...

More Articles Like This