КОЈЗАКЛИСКА: Во услови на диктатура, самопрогласените жртви на режимот ги полнеле банкарските сметки со над 40 милиони евра

Поврзано

Петнаесеттина странски медиуми акредитирани за известување од изборите

Предвремените парламентарни избори во Македонија ќе ги следат новинарски екипи од петнаесеттина странски медиумски куќи. За изборите од...

Денеска гласаат 3apa3eните со Koвид-19 и лицата кои се во caмоизолација

Општинските изборни комисии прифатиле 716 барања од лица позитивни на коронавирусот или во самоизолација за гласањето што треба да...

Високи службеници од ИВЗ заразени со koронавирус

Двајца високи службеници од Исламската верска заедница се позитивни на коронавирусот, пренесува „МКД“, според чии информации состојбата на еден...
- Advertisement -

Зоран Заев и неговите најбиски соработници тежат над 40 милиони евра. Толкав е имотот на првиот ешалон во владата стекнат, како што самите велеа во режим. Само Заев и министрите поседуваат над 50 луксузни станови, куќи, викендици и хациенди во државата и странство во вкупна површина од над 8.000 метри квадратни или цела 15 катница, изјави денеска на прес-конференција Марија Којзеклиска од ВМРО-ДПМНЕ.

-Самопрогласените жртви на режимот имаат возен парк на кои може да им позавидат и арапските шеици. 35 луксузни автомобили меѓу кои може да се сретнат елитните марки Масерати, Порше, Мерцедес и Ауди, во вкупна пријавена вредност од над 700.000 евра. Самопрогласените жртви на режимот поседуваат и уметнички слики, брендирани часовници и накит во вредност од над 300.000 евра. Паднаа сите маски, излегоа на површина сите лаги и манипулации, рече Којзеклиска.

Таа нагласи дека додека СДС обвинуваше за режим и диктатура нивните функционери ги полнеле банкарските сметки и си купувале милионски имот во земјата и странство.

-Јавноста се прашува колкаво ќе беше нивното богатство доколку не живееја и не беа жртви на режим и диктатура? Со објавувањето на анкетните листови од страна на Заев и неговите министри, граѓаните можат да видат дека додека тие обвинуваа за режим, диктатура и неправда направиле огромен имот недостижен за мноштвото граѓани. Додека Заев зборуваше за режим неговите фирми свртеле над 200 милиони евра, а неговото семејство по негово признание направило богатство од 6-7 милиони евра, додека неговиот министер газда Кочо, во режим успеал да направи дури 28 милиони евра капитал и да вози Масерати и Порше, рече Којзеклиска.

Додека зборуваше за режим Шекеринска купила 4 стана, кои си ги издавала самата на себе за стотици илјади евра кирии, во услови кога граѓаните на оваа држава имаат по еден или два стана, а некој и живеат и под кирија, Шекеринска живеела во луксуз. Исто како Шекеринска и Роберт Поповски, успеал во диктатура да направи богатство од 300.000 евра, да има три стана и една куќа.

-Додека обвинуваа за режим Шапуриќ, Самка и Зорица Апостолоска стекнале имот од околу 1.5 милиони евра. Додека зборуваше за режим Никола Димитров успеал да стекне над 800.000 евра капитал, а неговиот колега Спасовски 300.000 евра, сето тоа додека им зборуваа на граѓаните дека нема еднакви можности и дека во Македонија владее режим. Владата на СДС не е на граѓаните, туку е на елитите. Владата на СДС е тајкунско-милионерска, полна со луѓе кои не ги разбираат секојдневните проблеми и потреби на граѓаните, зошто живеат во својот затворен милионерски круг, рече Којзеклиска.

1 коментар

Latest News

Петнаесеттина странски медиуми акредитирани за известување од изборите

Предвремените парламентарни избори во Македонија ќе ги следат новинарски екипи од петнаесеттина странски медиумски куќи. За изборите од...

Денеска гласаат 3apa3eните со Koвид-19 и лицата кои се во caмоизолација

Општинските изборни комисии прифатиле 716 барања од лица позитивни на коронавирусот или во самоизолација за гласањето што треба да се спроведе денеска во рамки...

Високи службеници од ИВЗ заразени со koронавирус

Двајца високи службеници од Исламската верска заедница се позитивни на коронавирусот, пренесува „МКД“, според чии информации состојбата на еден од заболените е доста тешка....

„Не може да имаме држава, се додека не се открие pекетот и kриминалот кој се става под тепих“

Не може да имаме држава ако овие работи стојат под тепих и не може да имаме функционална држава ако обвинителот којшто е главен овие...

Мицкоски: Ќе покажеме дека сме различни

Во гостување во емисијата Заспиј ако можеш, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски рече дека СДСМ цело време збори за враќање на Груевски и ништо...

More Articles Like This