КОЈ ВЛАДЕЕ ВО ВЕВЧАНИ, СДС ИЛИ ДИЛЕРИ СО ДРОГА: Станислава Чочоровска дава насоки како треба да се владее со Вевчани?

  • November 16, 2017

Осудената за шверц на речиси половина тон кокаин, Станислава Чочоровска, на социјалните мрежи најави ревидирање и корекција на одлуките на новиот градоначалник од редовите на СДСМ, Сашо Јанковски, упатувајќи и закани за неговите кадрови одлуки, пишува порталот Денешен.мк.

Причината за бесната реакција на Чочоровска, која е голем поддржувач на СДСМ, е назначувањето на Јасмина Бебековска, партиски активист на ВМРО-ДПМНЕ, за в.д. директор на комуналното претпријатие „Еремија“. Иронијата е што во случајов не се спори способноста на Бебековска, ниту нејзината стручна спрема или законска подобност, туку само тоа што носела беретки на митинзи на партијата чиј активист е – ВМРО-ДПМНЕ.

 

„Нема да помине, нема да дозволиме“ вели Чочоровска за назначувањето на Бебековска, додавајќи дека ќе се исправела оваа грешка бидејќи Чочоровска немала пардон кон никој.

 

 

Градоначалникот Јанковски ги објасни своите причини за назначувањето на Бебековска:

„Бебековска ја назначив за в.д. на ‘Еремија’ од сосема едноставна причина. Во ова претпријатие само таа ги исполнуваше условите за вршител на должност директор. Само Бебековска има високо образование. Таа е дипломирана економистка, која Економскиот факултет го завршила во Прилеп. Не е точно дека таа на овие локални избори беше на листата за советници од редовите на ВМРО-ДПМНЕ“, изјави градоначалникот Сашо Јанковски за порталот СДК.мк пред неколку дена додавајќи дека до тој момент немало реакции на оваа негова одлука.

Меѓутоа, законските обврски не и значат многу на Чочоровка која и јавно проговори за плановите да се меша во работењето на општина Вевчани, критикувајќи го градоначалникот затоа што го почитувал законот.

На Чочоровска и е изречена казна затвор од 14,6 години во 2007 година по обвинението за шверц на близу половина тон кокаин. Дрогата на крајот од 2006 година била натоварена во Венецуела, од каде што со хрватски брод била транспортирана во пристаништето Бар во Црна Гора. Кокаинот бил запленет во Македонија на пат кон Грција.

Ова не е прв случај СДСМ да коалицира со криминалците. Само во изминатиов период јавноста беше сведок на бројни инциденти во кои криминалното подземје поддржано од СДСМ учествуваше во сериозно нарушување на јавниот ред и мир, во инциденти со огнено оружје и жртви, рекет, закани по живот, а неретко гледаме и како ослободени затвореници за тешки злодела му се заблагодаруваат на Зоран Заев затоа што ги пуштил надвор од затворите.

Претходно «
Следно »