КОЈ ВЛАДЕЕ ВО ВЕВЧАНИ, СДС ИЛИ ДИЛЕРИ СО ДРОГА: Станислава Чочоровска дава насоки како треба да се владее со Вевчани?

Поврзано

СДСМ можеа да го подобрат стандардот на граѓаните само требаше малку повеќе да работат наместо да крадат

Денес претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на изборна единица 4, Александар Николоски...

Николоски: Ветуваме работни места и повисоки плати за младите луѓе, својата иднина да ја градат во Македонија

Александар Николоски, потпретседател и носител на листа на изборна единица 4, денеска пред граѓаните во општина Василево вети директен...

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Иловица

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Иловица. Неговото обраќање...

Осудената за шверц на речиси половина тон кокаин, Станислава Чочоровска, на социјалните мрежи најави ревидирање и корекција на одлуките на новиот градоначалник од редовите на СДСМ, Сашо Јанковски, упатувајќи и закани за неговите кадрови одлуки, пишува порталот Денешен.мк.

Причината за бесната реакција на Чочоровска, која е голем поддржувач на СДСМ, е назначувањето на Јасмина Бебековска, партиски активист на ВМРО-ДПМНЕ, за в.д. директор на комуналното претпријатие „Еремија“. Иронијата е што во случајов не се спори способноста на Бебековска, ниту нејзината стручна спрема или законска подобност, туку само тоа што носела беретки на митинзи на партијата чиј активист е – ВМРО-ДПМНЕ.

 

„Нема да помине, нема да дозволиме“ вели Чочоровска за назначувањето на Бебековска, додавајќи дека ќе се исправела оваа грешка бидејќи Чочоровска немала пардон кон никој.

 

 

Градоначалникот Јанковски ги објасни своите причини за назначувањето на Бебековска:

„Бебековска ја назначив за в.д. на ‘Еремија’ од сосема едноставна причина. Во ова претпријатие само таа ги исполнуваше условите за вршител на должност директор. Само Бебековска има високо образование. Таа е дипломирана економистка, која Економскиот факултет го завршила во Прилеп. Не е точно дека таа на овие локални избори беше на листата за советници од редовите на ВМРО-ДПМНЕ“, изјави градоначалникот Сашо Јанковски за порталот СДК.мк пред неколку дена додавајќи дека до тој момент немало реакции на оваа негова одлука.

Меѓутоа, законските обврски не и значат многу на Чочоровка која и јавно проговори за плановите да се меша во работењето на општина Вевчани, критикувајќи го градоначалникот затоа што го почитувал законот.

На Чочоровска и е изречена казна затвор од 14,6 години во 2007 година по обвинението за шверц на близу половина тон кокаин. Дрогата на крајот од 2006 година била натоварена во Венецуела, од каде што со хрватски брод била транспортирана во пристаништето Бар во Црна Гора. Кокаинот бил запленет во Македонија на пат кон Грција.

Ова не е прв случај СДСМ да коалицира со криминалците. Само во изминатиов период јавноста беше сведок на бројни инциденти во кои криминалното подземје поддржано од СДСМ учествуваше во сериозно нарушување на јавниот ред и мир, во инциденти со огнено оружје и жртви, рекет, закани по живот, а неретко гледаме и како ослободени затвореници за тешки злодела му се заблагодаруваат на Зоран Заев затоа што ги пуштил надвор од затворите.

Актуелно

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Иловица

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Иловица. Неговото обраќање...

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Василево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Василево. Неговото обраќање во живо можете да го...

(Видео) Шекеринска e поголем лaжгo од Зоран Заев

Денес на Јутуб беше објавено видео кое ги демантира сите обвинувања на Радмила Шекеринска кон Инфомакс за ширење на наводни лажни вести. Имено на...

Се намалува бројката, 78 нови зapaзени од Koвид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на позитивни на Ковид-19. Во истиот период се починати пет...

(Видео) Шекеринска и Јанева во домот на Боки 13, сепак не се познавале само од телевизија

На мрежата Јутуб се појави видео на кое што се гледа вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска во друштво на Катица Јанева и...

Повеќе вести