КОЈ ЛАЖЕ ЗА РЕСПИРАТОРИТЕ: Дали е нов скандал на повидок?

Поврзано

Bpaбoтeни вo cпopтcки oблoжyвaлници: „Издpжyвaмe фaмилии, плaќaмe кpeдити и бapaмe caмo дa paбoтимe“

Вработените во спортски обложувалници денес одржаа прес-конференција пред Владата на Македонија, на која ги изнесоа своите ставови во врска...

Oфициjaлнo: Bлaдaтa дoнece oдлyкa – пoлицcки oд пoлнoќ дo 4 чacoт, ќe paбoтaт и тepeтaнитe

По препорака на Главниот кризен штаб, Владата денеска одлучи полициски час да има само четири часа во едно деноноќие,...

(Видео) Заев: Евpoпcкитe лидepи дoбpo ja paзбиpaaт нaшaтa пopaкa – Македонскиот идeнтитeт нe e зa пpeгoвopи и никoгaш нeмa дa бидe зa пpeгoвopи

Оваа недела сме во интензивна европска работна агенда на релација Скопје – Брисел – Мадрид – Атина. Денес Ви...
- Advertisement -

Дали е на повидок нов скандал со набавка на репиратори како претходните од Бразил, вечерва Зоран Заев најави дека е донесена владина одлука за нови 50 респиратори од Израел, за милион и 250, илјади евра. Или пак ова е уште едно играње со зборови, Заев вели се е завршено, а Филипче вели во фаза е . Сепак на ова и водителот на „Само Вистина“ беше затечен дури и го запраша Заев кога е донесена одлуката бидејќи никој не е запознаен со тоа.

„Донациите ќе стигнат, ние донесвме одлука како Влада, информиран сум од министрите, одлуката е да си купиме 50 респиратори. Од таму од Израел ќе купиме 50, цените на пазарот се движат од 25,35 па до 45.000 евра зависи како го најдете. Но дефинитивно 50 за милион 250 илјади донесена е одлуката, министерството има свои средства директно ќе ги купиме“, нагласи Заев.

Додека Зоран Заев ова помпезно го најави на емисијата, пред неколку часа министерот Филипче појасни дека се во фаза да ја повторат набавката за респиратори, но сепак во Македонија има доволен број на респиратори.

Се поставува прашањето кој сега ја лаже македонската јавност, министерот вели се во фаза, а Заев се фали дека се е завршено само што не пристигнале репираторите во Република Македонија.

Latest News

Извecтyвaњe oд ЈСП: Hoв вoзeн peд пoчнyвajќи oд yтpe – eвe штo тpeбa дa знaeтe

ЈСП информира дека од утре, среда (12.05.2021 година), јавниот превоз ќе сообраќа без временски ограничувања, а билетарниците и центрите...

More Articles Like This