January 16, 2021, 9:54 am

Кој лaже: Бугарските медиуми со дeтaли за преговорите во историската Комисија

Поврзано

Бeз ЕУ нeмa aлтepнaтивa, члeнcтвoтo вo ЕЕЗ caмo пpeoднo peшeниe

Идејата за членство во Европската економска зона која овозможува слободен европски пазар, размена на работна сила и слободен транспорт...

Akтивни 16.231 cлyчaj co Koвид-19: Pacте бpoјoт нa oздpaвeни пaциeнти

До вчера во земјава беа регистриарни 16231 активни случаи на Ковид-19, од кои најголем број – 9985 се од...

Македонија, Црна Гора и Албанија воведоа caнкции кон Белорусија

Пет европски земји се приклучија на санкциите на Европската унија против Белорусија, објави Советот на ЕУ. „Земјите-кандидати: Република Македонија, Црна...
- Advertisement -

Нема напредок во решавање на спорот со Македонија. Втор ден работатата на мешовитата мултудисциплинарна комисија за историски и образовни прашања, создадена за исполнување на Договорот за добрососедство и пријателство и соработка меѓу Република Бугарија и РСМ, тапка во место. Наши експерти коментираат дека нивните колеги од С.Макердонија и тамошните политичари очигледно се одлучни да ги држат граѓаните на РСМ како заложници, пишува софиски „Труд“.

Според извор на „Труд“ од комисијата, македонските партнери во разговорите не мрднале ниту милиметар од своите позиции и изгледа немаат никакви намери да исполнат какви било услови од договорените на меѓувладино ниво. Нема и ништо заедничко меѓу зборовите на премиерот Зоран Заев од четвртокот и однесувањето на комисијата.

-Или комисијата го лаже Зоран Заев или тој ги лаже сите, појасни изворот.

Засега нема резултати и не се постигнати никаквги конкретни договори, потврди и вториот извор на „Труд“.

Во комисијата продолжуваат споровите околу Цар Самоил. Експертите од Македонија упорно откажувале да ги прифатат аргументите на нашите историчари од периодот на средновековието, кој учениците во Македонија го учат во седмо одделение. Основната дискусија бил периодот на Самоил. Македонските историчари продолжуваат да бидат упорни и не сакаат да прифатат дека Цар Самоил е дел од историјата на Првото бугарско царство и се стремат да го негираат бугарскиот карактер на државата предводена од Самоил.

Latest News

Xaкepcки нaпaд вpз Европската aгeнциja зa лekoви: Укpaдeни ce дoкyмeнтитe зa вakцинитe пpoтив кopoнaвиpyc

Документите од Европската агенција за лекови поврзани со вакцините за коронавирус биле украдени, манипулирани и потоа објавени на Интернет,...

More Articles Like This