КОЈ НЕ ГИ ПОЧИТУВА МАКЕДОНСКИТЕ ЗАКОНИ: Кои дипломати се редовен декор во СЈО и зошто се бркаат новинари од пред влезот на обвинителството?

Поврзано

Прв смртен случај кај медиумските работници од коронавирус во земјава

Со смртта на 56 годишната жителка на Лабуништа, бројот на починати од коронавирусот во ова село се искачи на...

ШТИП Е НОВОТО ЖАРИШТЕ: Со извршени 100 тестирања регистрирани 55 позитивни текстилни работници

Во Штип до вчера се издадени 55 решенија на позитивни лица на вирусот за домашно лекување и самоизолација и...

67 НОВИ ЗАРАЗЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: Еден починат, хоспитализирани 6 нови пациенти

Бројката на заразени од опасниот коронавирус и натаму расте, регистрирани 67 нови случаи на коронавирусот во Македонија. Еден е...

Кога репортерот на iNFOMAX.mk се обиде да постави камера пред влезот на СЈО со цел да постави неколку прашања на специјалната обвинителка, по кратка постапка беше набркан под закана дека ќе биде и приведен ако треба, и покрај тоа што ги има сите потребни легитимации, акредитации и дозволи. Ова правило сепак, очигледно не важи за редовните посетители од странските амбасади кои речиси секојдневно го узурпираат тротоарот пред СЈО
dzip_sjo
Иако за јавноста и транспарентноста нема место во СЈО, за странските амбасади пристапот до неуставната институција е непречена и секојдневна.

На фотографијата може да се види џип со дипломатски регистарски ознаки, редовно, секојдневно паркиран на тротоарот пред обвинителството, узурпирајќи јавна површина од кое излегуваат неколку лица кои и по неколку часа се задржуваат во СЈО.

iNFOMAX.mk очекува одговор од СЈО, кои се каубојците на кои им е дозволено да паркираат непрописно на тротоар, и зошто насила беше набркан репортерот на iNFOMAX.mk? За кого не важат македонските закон?

Актуелно

67 НОВИ ЗАРАЗЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: Еден починат, хоспитализирани 6 нови пациенти

Бројката на заразени од опасниот коронавирус и натаму расте, регистрирани 67 нови случаи на коронавирусот во Македонија. Еден е...

(Видео) ПОЧНА ГРАЃАНСКАТА ВОЈНА ВО АМЕРИКА?!: „Падна Рим“, им се удри ли нивниот камен од глава?!

Многумина гледам по социјалните мрежи ликуваат на она што се случува во Америка, велат нека видат како ни беше нам со наместени граѓански војни,...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА: Вилма не ме мрази туку ми љубомори, ама ако нека пукне

Дека е прљав играч, дека е злобен може да кажам. Орце се заебал, мене не можеше да ме купи. Може некој друг може да...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА ЈАНЕВА: Кичеец бил испраќан да снима политичари и бизнисмени како агент провокатор

Од досега изведените докази на обвинителството можеме да заклучиме дека сведокот Јордан Камчев во неколку наврати сведочеше за сознанија кои ги добил од трети...

НАЈKPИТИЧНО ВО ЧАИР: Состојба по населби во Скопје

Од вкупно 89 новозaболeни од Ковид-19 на целата територија на Македонија, 35 се од подрачјето на град Скопје. Распоредено по населби статистиката е следна: Чаир –...

Повеќе вести