КОЈ САКА ДА ФРЛИ ДАМКА ВРЗ ПРОТЕСТОТ: Запалено грчкото знаме – организаторите уште вчера пријавиле во полиција дека имаат информации за провокатори!

Поврзано

ПО 60 ДЕНА ЗАPOБЕНИ НА БРОДОВИТЕ: Скоро 300 балкански морнари со авион од Карибите слетуваат во Скопје

Заради настанатата криза со ковид-19, најголемите бродски компании за крстарење ги затворија своите бродови за гости уште од 12-ти...

Мицкоски: Гледате како Заев бара 30 дена вонредна состојба, а другиот ден бара брзи избори

Во своето гостување во емисијата „Клан Дебата“ претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски потенцираше дека барањата на Заев создаваат конфузија...

Мицкоски: По цена на здравјето СДСМ се труди да ги задржи фотелјите, затоа што знаат дека по поразот мора да одговараат

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во емисијата „Клан Дебата“ на телевизијата Клан Македонија истакна дека по...

Патриотските здруженија вечерва излегоа на протест за како што велат одбрана на името на државата и идентитетот на нацијата. Дел од учесниците на протестот против промена на името на државата пред Собрание го запалија грчкото знаме.

Дел од организаторите вчерва прокоментира дека се работи за лица кои имаат за цел да фрлат црна дамка врз протестот. Според нив некому не му одговара што вечерва се собраа околу 15.000 Македонци, кои и покрај лошите временски услови, излегоа да го кажат своето НЕ за продажбата на уставното име.

Она што го додаваат е дека некој сака да фрли црна дамка на протестот, кој беше семакедонски, мирен, а како што велат повеќепати беше апелирано да не се предизвикуваат вакви провокации.

Од организациите кои стојат зад протестот, вчера, испратиле и пријава до полицијата и обвинителството во која ги известуваат надлежните органи дека имаат информации за лица кои планираат да предизвикаат провокации на мирниот протест, со барање за засилено полициско присуство.

Актуелно

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата...

РАСТЕ БРОЈКАТА И ДЕНЕС: На 250 теста 21 нов случај на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти во: Скопје-7, Куманово-2, Прилеп-2, Велес-2, Гостивар-1, Крива Паланка-1, Пехчево-1 и...

Нов раст на новозаболени од Ковид-19, да се почитуваат препораките

Бројот на новозаболени од коронавирусот во државава повторно е во пораст. Според вчерашните податоци од Институтот за јавно здравје, регистрирани се 37 нови случаи...

БРОЈКАТА И НАТАМУ РАСТЕ: 37 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти во: Скопје-2, Прилеп-7, Велес-2. Во изминатото деноноќие не се регистрирани...

СО ЛЕСНО: Почна 42-часовниот карантин во државата

Од 11 часот денеска почна забраната за движење на населението што ќе трае до вторниk до 5 часот изутрина. Забраната не важи за полицијата, армијата,...

Повеќе вести