КОЈ ЈА ВРБУВАЛ КАТИЦА ДА PEKЕТИРА: Дуковски тврди некој друг, а не Боки е креаторот на афepaта „Peкет“

Поврзано

Лаже кај стигне: Заев му ветил на Тачи дека ДУИ нема да ја земе во Влада

Поранешниот премиер и претседател на СДСМ, Зоран Заев му ветил на претседателот на ДПА, Мендух Тачи дека ако евентуално...

Бектеши ја иcкapa Царовска: Повеќе работи, помалку терај кампања!

Вицепремиерката Мила Царовска многу е зафатена со изборни активности па затоа нема време да се посвети на странските компании,...

До вчера 137 лицa со Koвид-19 и во изoлaцијa се пријавиле за гласање

Потпретседателката на Државната изборна комисија (ДИК) Дитмире Шеху изјави дека до вчера барање за гласање до општинските изборни комисии...

Продолжува судењето за „Рекет“ со воведните зборови на адвокатот на Бојан Јовановски. Адвокатот Сашо Дуковси истакна дека Боки не можел да врши влијание врз Катица затоа што бил “самонаречена естрадна ѕвезда” а на УСБ-то за кое одбраната немала увид би требало да има докази за тоа што тој се терети.

-Зошто се бега од тоа да се утврди вистинската состојба во овој кривично-правен предмет, потенцираше Дуковски!

Адвокатот изречно тврди дека некој друг, а не Боки, ја врбувал Катица,

-Сега јас се прашувам како е можно таков самонаречен естраден уметни да изврши пред се и над се влијание на првиот обвинител во Република Македонија? Како и на кој начин?! Кој се доказите за тоа влијание кои се конкретните дејствија кои произлегуваат од тоа влијание. Што е изврешно со тоа влијание, добро е што слушаат новинарите. ова е прв пат во историјата на Република Македонија за мислење на јавен обвинител да се креира цела постапка која што го инволвира првообвинетиот, посочи Дуковски.

Во тек е првото рочиште за случајот „Рекет“, воведен збор веќе имаше Вилма Русковска, додека Зоран Милевски попознат како Кичевскиот ја призна вината и за него ќе се води одвоена постапка, додека Бојан Јовановски и Катица Јанева се чувствуваат како невини. Сепак јавноста и новинарите најмногу ги заинтересираа воведните зборови на одбраната поточно на адвокатот на Боки 13-ка, Сашо Дуковски кој спомена мистериозно УСБ во кое одбраната немала увид, а притоа е дел од доказите кои обвинителството ги има против обвинетите.

-Едноставно не може доказ да остане не анализиран од страна на одбраната, а токму тоа се случи во овој предмет. Независно од фактот којшто е на сила, а тоа е дека обвинението е стапено на правна сила. Да сублимирам можеби доколку би ја знаеле содржината на овој доказ, нашата одбрана и подготвувањето на нашата одбрана би одела во друга насока. Но најважно е што е не може една од странките да остане покуса, вели Дуковски.

Актуелно

Комити со реакција за операцијата „Атлантик“: Горди сме затоа што бевме дел од кампањата за #Бојкот на понижувачкиот Референдум

Горди сме затоа што бевме дел од кампањата за #Бојкот на понижувачкиот Референдум. Ќе остане запишано дека бевме тука да го охрабриме народот, да истрае...

ДАЛИ „ДИЗ“ ФУКЦИОНИРА КАКО ПАРТИСКА ИСПОСТАВА НА СДСМ : По директни усни наредби на активисти на СДСМ се казнуваат откупувачи!

Спрегата Ненад Бошев , Мијалчо Ласков и Силвана Трбогазова обелоденета со документи, инаку таа истата спрега здраво одработува за СДСМ во ова предизборие. Ова тројство...

(Видео) Што договарала Шекеринска со Јанева и Јовановски?

Радмила Шекеринска по објавеното видео снимено во домот на Боки 13 сеуште молчи и бесрамно си тера кампања. Радмила Шекеринска мора да одговори, кога...

Мицкоски во Гевгелија,Дојран,Богданци и Валандово, носителите на листи во голем број активности и средби со граѓани

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носителите на листи ќе остварат средби со граѓани и ќе дадат изјава за медиуми во следните населени места: Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

Повеќе вести