КОЈ ЌЕ ОДГОВАРА ЗА ПЕКОЛОТ НА ЗЕМЈАТА: На уредничката на „Раша Тудеј“ и дојде преку глава од немешањето на Русија во внатрешните работи на земјите кои се мешаат!

Поврзано

Кpитичнo во САД – Рекорден број нoвoзaболeни и хocпитализиpaни лицa со Koвид-19

Ковид-19 и понатаму се шири во САД, а во одредени сојузни држави забележан е рекорден дневен пораст на бројот...

Не стивнува ширењето на кoрoнaвиpycот во светот

Од почетокот на пандемијата над 12,75 милиони луѓе во светот се заразени со коронавирусот, додека 563.869 пациенти починале. Русија вчера...

Регистрирани два зeмјoтpecи во Кина

Земјотрес со јачина од 5,1 степени денеска го потресе североисточниот кинески град Тангшан, соопштија локалните власти. Потоа е регистриран уште...
- Advertisement -

Главната уредничка на телевизијата РТ (Раша Тудеј) Маргарита Симоњан на својот профил на Телеграм го коментираше животот во разрушениот од војна Мосул

© AP Photo/ Felipe Dana

„Мртво девојче кое загинало од бомбите на коалицијата и понатаму лежи во рушевините на Мосул. На улиците и во куќите куп лешеви кои се распаѓаат, а никој не ги собира веќе седум месеци по прогласувањето на победата!“

„Тоа го снимија нашите луѓе. Бараме реакција од владите на земјите одговорни за овој пекол на земјата и хуманитарните организации: ако тоа воопшто е возможно?! Но тие обично тоа го игнорираат. Не прашувме прв пат“, пушува Симоњан.

„Русија да беше Америка, веќе во сите западни медиуми ќе бе крваво завивање и плач, веднаш би се собрал Советот за безбедност на Обединетите нации да осуди, да воведе и да ги засили санкциите, веднаш шефовите на државите кои такво нешто дозволиле би се прогласиле за воени злосторници“, истакнува таа.

„А ние молчиме. Во најдобар случај – тивко шепотиме. Тоа, демек, не е наша работа. Ние, како, не се мешаме во работите на државите кои се мешаат во работите на други држави. Понекогаш им завидувам, my friends“, пишува Симоњанова.

Западната коалиција го ослободи ирачки Мосул од терористите на ИСИС пред пет месеци. Градот и понатаму е во рушевина. Жителите на Мосул зборуваат дека под рушевините се наоѓаат тела на илијадници загинати. Родителите продаваат и тоа последно што им останало за да ги нахранат децата. Секој ден луѓе умираат од заостанати мини.

https://www.youtube.com/watch?v=lXgoKkjmq8E

Latest News

Високи службеници од ИВЗ заразени со koронавирус

Двајца високи службеници од Исламската верска заедница се позитивни на коронавирусот, пренесува „МКД“, според чии информации состојбата на еден...

„Не може да имаме држава, се додека не се открие pекетот и kриминалот кој се става под тепих“

Не може да имаме држава ако овие работи стојат под тепих и не може да имаме функционална држава ако обвинителот којшто е главен овие...

Мицкоски: Ќе покажеме дека сме различни

Во гостување во емисијата Заспиј ако можеш, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски рече дека СДСМ цело време збори за враќање на Груевски и ништо...

Мицкоски: Димитров зборува за правда, а во исто време е слуга на човекот кој има две амнестии

Јас чувствувам кај господинот Димитров нервоза уште од самиот почетокот на кампањата. Тој влезе во кампањата со навреда за ВМРО-ДПМНЕ дека било здружение замислете...

Разочарувањето кај народот од политичарите е огромно, бидејќи преку ноќ се збогатија на грбот на народот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ на Алфа Телевизија истакна дека во Македонија најголемо е разочарувањето во...

More Articles Like This