КРАЈНИТЕ МОТИВИ НА ЗАЕВ СЕ ЈАСНИ: Две години криза и обид за пуч – мотивот е промена на уставот, двојазичност и федерализација!

Поврзано

ЈАНУШЕВ: Владата не ја послуша СЗО да прави повеќе тестирања, логиката е тоа го прават за да ги штелуваат бројките

Владата не ги почитуваше препораките на Светската здравствена организација. Првата основна препорака на СЗО беше направете повеќе...

ЈАНУШЕВ: Се надевам дека Заев и партијата ќе се вразумат за овие тотално неразумни тврдења и барања кои ги имаат

Не би лицитирал со можните датуми, има еден канал на комуникација меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за да се доближат...

АНДОНОВСКИ ОБBИHУВА ЗА НEЗAКОНСКО И ДОМАЌИНСКО РАБОТЕЊЕ: Недостасуваат пари од благајната на Агенцијата за европски образовни програми

Вечерва на Канал 5 телевизија советникот за меѓународна политика на ВМРО-ДПМНЕ и член на ИК Стефан Андоновски, ја oбвини...

Аболицираниот криминалец Зоран Заев пред албанската дијаспора во Швајцарија ги откри крајните мотиви на пучот и двегодишната криза во која што ја втурна Република Македонија, истакна на денешната прес-конференција Ивица Коневски Претседател на Градски Комитет на ВМРО-ДПМНЕ.

ivica-konevski-1-640x360

во продолжение интегрален текст од прес-конференцијата на Коневски

Неговите две основни цели кои јавно ги обзнани се редефинирање на државата и менување на уставниот поредок и уривање на позициите на Република Македонија во споровите што ги има со соседите, вклучувајќи го и прашањето за името.

Конечно, целата јавност можеше да види што значи на дело виткањето на кичмата што го промовира Заев и влезот во НАТО за 6 месеци што го ветуваше Шекеринска. Аболицираниот Зоран Заев пред албанската дијаспора во Швајцарија отворено ја обвини Република Македонија дека кај нас бил проблемот што се обидуваме да си го сочуваме уставното име и националниот идентитет. Срамно и недостојно за политичар кој е лидер на партија. Аболицираниот Зоран Заев ја обвини Македонската православна црква дека кај неа е проблемот што е оспорена од Српската православна црква. Аболицираниот Зоран Заев ја обвини Македонија дека кај нас е проблемот што не ни се признава јазикот и народот и што нашите малцинства во соседните земји не ги уживаат истите права. Срамно и недостојно за политичар кој е лидер на партија и треба да ги штити националните интереси.

Аболицираниот Зоран Заев пред албанската дијаспора кажа дека рамката на Охридскиот договор не била доволна, ветувајќи и на албанската дијаспора дека тој ќе го менува Уставот, ќе го официјализира албанскиот јазик и ќе ја федерализира Македонија.

Тоа е вистинското, грдо лице на СДСМ и на аболицираниот Зоран Заев. На ваквата антидржавна политика и на ваквото пазарење со највисоките национални интереси мора да се стави крај.

Конечно, после две години на сите граѓани им стана кристално јасно за што се бореа Заев и СДСМ целиот овој изминат период. На сите им стана јасно зошто беше потребна целата деструкција, вандалските сквернавења на спомен обележјата и нападите кон државните институции. Сега на сите им е јасно зошто СДСМ и невладините организации под контрола на Сорос ја напаѓаа полицијата и постојано се обидуваа да провоцираат инциденти и да ја одолговлекуваат и продлабочуваат кризата.

Целта е една. Аболицираниот Зоран Заев да се дограби до власта и да ја редефинира државата за која што животите ги жртвуваа илјадници патриоти.

Ова мора да престане. Мора конечно да се стави крај на кризата и Македонија да тргне напред. ВМРО-ДПМНЕ и народот на Република Македонија нема да му дозволат на аболицираниот криминалец Зоран Заев да ги оствари своите планови.

Актуелно

(Видео) „ЌЕ СИ ЛЕЖАТ“ ИМА ИНДИЦИИ ЗА КРИМИНАЛ: Чулев најави истраги за корупција на носители на јавни функции

Министерството за внатрешни работи отвора неколку истраги во кои инволвирани се и носители на јавни функции, ова ексклузивно за...

ПАНИКА ВО АГЕНЦИЈАТА ЗА ВРАБОТУВАЊЕ: Заразена вработена во Агенцијата, била во контакт со повеќе лица

Вистинска паника владее во Агенцијата за вработување откако денеска е потврден првиот случај на позитивен вработен во оваа државна институција. Заразената вработена имала контакт...

Инфектологот Цана: Во просек сега имаме повеќе заразени отколку кога беше воведен полицискиот час

Доколку кривата со нови случаи продолжи со ова темпо во наредните денови, вкупниот број на заразени од Ковид-19 кај нас ќе ги надмине првичните...

KOНЕЧНО ЌЕ МОЖЕМЕ КОГА САКАМЕ ДА СЕ ДВИЖИМЕ: Од денеска целосно се укинува полицискиот час

Од денеска целосно престанува да важи Одлуката за забрана и посебниот режим на движење на граѓаните на територијата на Република Македонија. Оваа одлука е донесена...

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате девојчево дома да си оди...

Повеќе вести