January 22, 2021, 3:27 am

КРАЈ НА ВОЈНИТЕ ЗА ПРОФИТ: Трамп сака да ги повлече сите војници од Авганистан

Поврзано

(Видео+фото) Трамп од Белата Куќа се пресели во уште поголема куќа

Доналд Трамп се пресели од Белата куќа во уште поголема куќа, резиденцијата на Мар-а-Лаго на Флорида. Мар-а-Лаго, или „Зимска бела...

Кина му подари на Пакистан пола милион вакцини

Кина на Пакистан ќе му подари 500.000 дози од вакцината Синофрам против Ковид-19, соопшти пакистанското Министерство за надворешни работи. Пакистанскиот...

Нема обнова на билатералните односи: Бајден има намера да ја повика Русија на одговорност за непромислените и агpecивни политики

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џозеф Бајден, ја исклучи можноста за „ресетирање“ на билатералните односи со Русија, пишува „Вашингтон...
- Advertisement -

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави вчера дека сака да ги повлече сите американски трупи од Авганистан, но и дека се уште не поставил датум за тоа.

Трамп ја даде изјавата во услови на спекулации дека прекинувањето на војната во Авганистан ќе биде дел од неговата кампања за реизбор на претседателските избори во САД оваа есен.

– Ние сме таму 19 години, и да – мислам дека е доволно. Ние секогаш можеме да се вратиме ако сакаме, рече Трамп на прес конференција во Белата куќа.

На прашањето дали тој има цел да ги повлече трупите од Авганистан до 26 ноември, Трамп рече дека не поставил таква цел.

Latest News

Миленко за Мериот: Who the f()ck are you?

Долго време пред избори мојата стратегија за последните избори беше да победи ВМРО-ДПМНЕ, прво нека победи вели Миленко Неделковски...

More Articles Like This