December 9, 2021, 9:15 am

Крај на една ера: На Ангела Меркел и официјални и заврши мандатот канцеларката на Германија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Официјално заврши мандатот на Ангела Меркел како канцелар на Германија, а претседателот на Републиката Франк-Валтер Штајнмаер и се заблагодари за нејзината работа.

„Оваа канцеларка беше една од најважните во историјата на републиката“, рече Штајнмаер во Бундестагот, врачувајќи и документ за престанок на нејзините надлежности.

Денеска се одржа првата организациска седница на новиот германски парламент.
Меркел и другите членови на германската влада сега ќе работат како вршители на должност додека Германија не добие нова влада.

Latest News

Народна банка демантиpa: Курсот на денарот е стабилен

Погрешни се информациите дека е покачен курсот на еврото, реагираа од Народна банка по објавите кај дел од медиумите,...

More Articles Like This