October 27, 2021, 4:38 am

Крај на зaложничката kpиза: Германската полиција го yaпси Фахрудин Кахровиќ за нaпад врз автобусот на српската компанија „Ластин“

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Заложничката криза се случи во автобус во Германија, на автопатот А9 помеѓу Хиполштајн и Грединг. Нападнат автобусот на камионската компанија „Ласта“ од Србија. Со интервенција на специјалните полициски сили, драмата заврши, а напаѓачот беше уапсен.
На меѓународната автобуска линија Дортмунд-Белград на српскиот превозник „Ласта“, имаше напад врз патници и возачи.
Еден патник, кој се качил во автобусот во Франкфурт, и кој, како што дознава Танјуг, се вика Фахрудин Кахровиќ, физички ги нападнал другите двајца патници.
Набргу бил совладан од возачот и другите патници, но останал во автобусот со возачите, додека патниците успеале да го напуштат автобусот.

Возачите тврдат дека Кахровиќ рекол дека добил порака од Алах дека мора да ги нападне патниците, бидејќи во спротивно ќе биде нападнат.

Германската полиција, во соработка со Агенцијата за безбедност, беше во контакт со еден од возачите, кои беа затворени во автобусот со напаѓачот.
По кампањскиот тим за преговори германската полиција, следеше интервенција на специјалните полициски сили кои го уапсија напаѓачот, објавена од германските медиуми.

Никој не беше повреден за време на заложничката криза и полициската акција, според германските медиуми.
Автобусот се движеше кон Минхен.
Германскиот „Билд“ објави дека пред апсењето се слушнале три детонации, а полицискиот хеликоптер прелетал над местото на инцидентот.
Сообраќајот на автопатот А9 беше целосно затворен за време на заложничката криза и полициската акција.

Latest News

(Видео) Пентагон алapмира: ИСИС-К е потполно способна да ги нaпaднe САД во рок од 6-12 месеци

ИСИС-К и Ал Каеда би можеле да имаат способност да нападнат американски цели за „6-12 месеци“ - изјави Колин...

More Articles Like This