КРВАВ ПИР ВО СКОПСКАТА ЗООЛОШКА ГРАДИНА: Мајмуни се степале во Зоолошката градина, има и загинати!

Поврзано

Пукано кон касарната „Мирче Ацев“ во Прилеп

Синоќа во Полициската станица Прилеп било пријавено дека од патничко возило со прилепски регистарски ознаки, кое го управувал Ф.Ј.(33),...

(Видео) ВОЗИЛОТО Е ЦЕЛОСНО УHИШТЕНО: Тешка сообраќајна нecреќа, „Jуго“ излета од патот

Cообраќајна нecреќа се случи пред еден час на излезот од Скопје, поточно во населбата Автокоманда, после бензинската станица во...

ВИДЕО: Тeшка сообраќајна нecpеќа на излезот на Скопје

Cообраќајна нecреќа се случи пред еден час на излезот од Скопје, поточно во населбата Автокоманда, после бензинската станица во...

Во тепачката еден од мајмуните се здобил со тешки повреди на предната нога по што итно бил пренесен на операција, но не ја преживеал 

majmuni_tepacka

На 18 декември при меѓусебен конфликт на два  мајмуни од видот павијан, едниот од павијаните, познат во јавноста како Дино, како резултат на конфликтот се здобил со тешка повреда на предната нога, информираа од скопската зоолошка.

Како што наведуваат од таму, истиот бил упатен на Факултетот на Ветеринарна Медицина при што било извршено ветеринарна интервенција за санирање на здобиената повреда. За жал павијанот Дино не ја преживеал операцијата.

– Најостро ги демантираме обвинувањата и шпекулациите на Анима Мунди за наводниот несоодветен третман на вработените во Зоолошка градина Скопје, посочуваат од ЈУ Зоолошката градина на Град Скопје.

Од Анима Мунди најавуваат кривична пријава против зоолошка градина.

– Во време кога ветеринаринари во Македонија и во светот оперираат најкомплексни повреди на рбетниот столб, во Зоо Скопје умира мајмунче од повреда на нога. Укажуваме на неопхода јасно да се утврди причината за неговата смрт, бараат од Здружението за заштита на животните “Анима Мунди”.

Актуелно

(Видео)СО ЦИСТЕРНА ВЛЕТА МЕЃУ ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Инцидент на протестот во Минеаполис, САД – возач на цистерна влета во толпата демонстранти

Возач на цистерна со својот камион влета во толпа демонстранти кои протестираат во Минеаполис, САД. Инцидентот се случил на...

(Во живо)ТЕНЗИИ, СОЛЗАВЦИ И ШОК БОМБИ ВО ВАШИНГТОН: Демонстрантите се судрија со полицијата на пат кон Белата Куќа

Растат тензиите во САД откако група демонстранти се собраа пред Белата Куќа во американската претстолнина Вашингтон, во рамки на протестот за Џорџ Флојд -...

ЗАЕВ „БЕГА“ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Наместо во самоизолација поради контактот со Мухамед Зекири, Заев во кафана со цела камарила

Наместо во изолација поради блиските контакти со Мухамед Зекири кои во претходните денови речиси со сигурност ги имал, Заев реши да се качи на...

РЕГИСТРИРАНИ НОВИ 24 CЛУЧAИ НА ЗAРAЗEНИ ВО СКОПЈЕ: Еве во кои општини се нoвoзaбoлeнитe

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19. По општини: Бутел – 6, Чаир – 11, Гази Баба – 1, Карпош –...

(ФОТО) ВУЛИН СО ПРАШАЊЕ ДО ШЕКЕРИНСКА: Зошто не се сликаш пред кyкacт крст кој е нaциcтички cимбoл?

Фотографијата на Шеќеринска пред симболите на УЧК денеска ја коментира и официјален Белград односно српската влада и еден од најблиските луѓе на претседателот Вучиќ. Според...

Повеќе вести