КРВАВ ПИР ВО СКОПСКАТА ЗООЛОШКА ГРАДИНА: Мајмуни се степале во Зоолошката градина, има и загинати!

  • January 23, 2017

Во тепачката еден од мајмуните се здобил со тешки повреди на предната нога по што итно бил пренесен на операција, но не ја преживеал 

majmuni_tepacka

На 18 декември при меѓусебен конфликт на два  мајмуни од видот павијан, едниот од павијаните, познат во јавноста како Дино, како резултат на конфликтот се здобил со тешка повреда на предната нога, информираа од скопската зоолошка.

Како што наведуваат од таму, истиот бил упатен на Факултетот на Ветеринарна Медицина при што било извршено ветеринарна интервенција за санирање на здобиената повреда. За жал павијанот Дино не ја преживеал операцијата.

– Најостро ги демантираме обвинувањата и шпекулациите на Анима Мунди за наводниот несоодветен третман на вработените во Зоолошка градина Скопје, посочуваат од ЈУ Зоолошката градина на Град Скопје.

Од Анима Мунди најавуваат кривична пријава против зоолошка градина.

– Во време кога ветеринаринари во Македонија и во светот оперираат најкомплексни повреди на рбетниот столб, во Зоо Скопје умира мајмунче од повреда на нога. Укажуваме на неопхода јасно да се утврди причината за неговата смрт, бараат од Здружението за заштита на животните “Анима Мунди”.

Претходно «
Следно »