КРВНА ГРУПА А: Што смеете, а што не смеете да јадете и пиете

  • August 17, 2016

Крвна група А:

Избегнувајте – говедско и свинско месо, сом и ракчиња, сино сирење и путер, пченка и масло од шафран, индиски ореви и ф’стаци, грав, енергетски барови и пченични трици, интегрална пченица и мулти-житен леб, пченично брашно, компири и домати, банани и манго.

Корисно – лосос и црвен снапер, сирење од соја и млеко од соја, маслиново и ленено масло, кикирики и семки од тиква , леќа и црн грав, амарант и леќа, леб со додаток на ленено семе, јачмен, трици…- Езекиел леб), колачи од ориз, ориз и ‘ржено брашно, моркови и спанаќ, цреши и ананас .

Неутрално – пилешко и мисиркино месо, гргеч, јогурт и обезмастено сирење (ricotta cheese), канола масло, бадеми и ореви, боранија и грашок, корнфлекс и овес, ‘ржан леб и `ржан чипс, ориз и јачмен, аспарагус и пченка, јаболка и круши.

Крвна група A : Водич за секојдневен избор на храна – резиме
 Група на хранаПорции Важни придонеси
Езекиел и Essene леб6-11Скроб
Тиамин
Рибофламин
Железо
Ниацин
Фолна киселина
Магнезиум
Влакна
Цинк
Моркови и спанаќ, брокула, савој зелка3-5Витамин А
Витамин К
Витамин Ц
Манган
Јод
Фолна киселина
Магнезиум,
Влакна
Цреши и ананас, лимон, портокал, јагоди, смокви2-4Витамин Ц
Влакна
Витамин А
Железо
Пинто грав и Black Eyed Peas3Калциум
Рибофлавин
Протеини
Калиум
Цинк
Месо, лосос, леќа и црн грав, јајца, кикирики2-3Протеини
Ниацин
Железо
Витамин Б6
Цинк
Тиамин
Витамин Б12
Маслиново и ленено маслоХраната од оваа група не треба да ја замени онаа од другите групи.Конзумираните количини треба да бидат утврдени врз основа на индивидуалните потреби за енергија.

 

Здравствени ризици на крвна група А

 

Луѓето со крвна група А се со до 40 проценти поголеми шанси да развијат рак на желудник, според една кинеска студија.

Една студија во Србија споредувала 100 случаи на рак на панкреасот, со болнички контроли кои си одговараат со возраста, полот и местото на живеење. Имаше зголемена преваленција на крвна група А во групата со рак на панкреасот.

Во статија од 1998 година се вели дека кај оние со крвна група А биле пронајдени зголемени стапки на тумори на горниот уринарен тракт.

Најдено е дека крвната група А е ризик-фактор за епителниот рак на јајниците.

Ендометријалниот и ракот на јајник настануваат почесто кај жени со тип А, отколку кај оние со други крвни групи. Исто така, ракот на јајниците кај заболените со крвна група А е со лоша прогноза.

 

Крвна група А – Суплементи

Витамин Ц,

Витамин Е,

Цинк,

Селен,

Ехинацеа,

Кликавче (Astragalus),

Кверцетин

Калциум,

Витамин Б12

Железо

Камилица и валеријана

Bromelain

Проб

Претходно «
Следно »