КРЖАЛОВСКИ:Ако се оди сега на избори, резултатите за СДСМ може да бидат полоши и од тие во 2016-та

Поврзано

(Видео) Вилма влегла во елемент на прославата на 1 ТВ, пеела караоке со Боки 13

Екс пратеничката и обвинета во случајот „Меѓународен сојуз“, Фросина Ременски во своето гостување во Алфа телевизија открива детали и...

Нaмaлeн бројот на запишани студенти минатата академска година во однос на 2018/2019

Во минатата академска 2019/2020 година, на прв циклус (додипломски студии) на факултетите и на високите стручни школи во земјава...

Ахмети: Нема cилa што може да ја yништи идејата за премиер Албанец

Демократската Унија за Интеграција во преставувањето на Изборната програма за предвремените парламентарни избори кои ќе се одржат на 15...

Во дебата на „360 Степени“, Александар Кржаловски, прв извршен директор на МЦМС, зборуваше за носењето на Законот за јазици, кој во моментов е блокиран и за тоа дали кризата може да добесе нови избори.

Оваа 2018 година не се планирани избори, но можно ли е кризата со Законот за јазици да доведе до тоа, беше прашањето на кое Кржаловски рече дека ништо не е невозможно, но и дека никој не би сакал да дојде до тоа.

– Ништо не е невозможно, иако мислам дека никој не сака избори, дури ни ВМРО-ДПМНЕ, додека не се консолидира, а уште помалку владејачкото мнозинство, иако можеби со логика дека ќе се зголеми мнозинството и ќе се добијат доволен број на пратеници за промена на Уставот без согласност на ВМРО-ДПМНЕ. Тоа може да биде меч со две острици, барем од две причини. Целата констелација на спорот со името е базирана на тоа дека нема да има избори, ниту во Македонија, ниту во Грција оваа година, и дека тоа дава простор да се испреговара “на раат“ и да се стигне до решение, барем до јули. Значи, ако има избори евентуално на есен, после јасна ситуација што ќе се случува со спорот со името и тоа можеби ќе биде појасно уште кон крајот на март или до крајот на април, кога ќе го имаме извештајот на ЕУ и дури тогаш да се размислува и во владејачката коалиција за нови избори, рече тој.

Како втора причина тој го наведува ефектот на Тереза Меј од Брегзит, кога таа сметаше, а и анкетите покажуваа дека ќе добие такво мнозинство, да полагодно ги води процесите, за малку ќе се срушеше и нејзината влада.

-Така да, во ваква ситуација, ако се оди сега на избори, дури и пред решавање на името, ВМРО-ДПМНЕ и тоа како може да го искористи во своја полза и можеби резултатите ќе бидат полоши за СДСМ, од локалните сигурно, а можеби и од парламентарните во 2016 година. ДУИ веројатно се надева дека секако ќе го подобри резултатот што го имаше – историскиот минимум од 10 пратеници. Меѓутоа со нерешено прашање за Законот за јазици е прашање дали тие ќе добијат поголема поддршка во албанскиот блок или другите партии ќе го искористат против нив тоа. Меѓутоа, генерално не очекувам да се оди на предвремени избори, рече Кржаловски.

Актуелно

Се намалува бројката, 78 нови зapaзени од Koвид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на позитивни на Ковид-19. Во...

(Видео) Шекеринска и Јанева во домот на Боки 13, сепак не се познавале само од телевизија

На мрежата Јутуб се појави видео на кое што се гледа вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска во друштво на Катица Јанева и...

(Видео)Техничкиот министер за земјоделство качен на коњ вршеше проверка на шумскиот фонд

Ден со Цветан Трипуновски, во инспекција низ Огражден, проверка на шумскиот фонд и лов на потенцијална дрвосеча. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/745665222864670/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Прилеп

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Прилеп. Cледете во живо: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/360493781586587/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Крушево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Крушево. Неговото обраќање во живо можете да го...

Повеќе вести