КРИЗА ВО БИХ: Се возат Мерцедеси од 150 илјади евра

Поврзано

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО БУГАРИЈА: Епицентарот на потpeсот регистриран во југозападниот дел

Зeмјотрес со интензитет од 3,4 степени по Рихтер е регистриран рано утрово во југозападна Бугарија. Епицентарот на потрeсот бил кај...

(Видео+фото) МАКЕДОНЕЦОТ СЀ УШТЕ НЕ Е ИДEНТИФИКУВАН: Ова се yбиjците на црногорскиот мaфиjaш Радоје Звицер

Полицијата на Украина објави видео од yбијцитe на црногорскиот мaфијаш Радоје Звицер кој е во животна опacност. Радојде е...

ЦЕНТРАЛНА ТЕМА ЌЕ БИДЕ СИМНУВАЊЕТО ОД ВЛАСТ: Ќе се снима филм за семејството Милошевиќ

Почнува снимањето на новата српска серија насловена „Фамилија“. Ќе се бави со животот на семејството Милошевиќ кое околу 20...

Иако БиХ според економските параметри е меѓу 20-те најсиромашни држави во светот, тоа и не може да се заклучи ако се погледнат податоците за увоз на луксузни автомобили. Според Управат за индиректно даночење некои од возилата се вредни и над 150 илјади евра.

mercedes-benz-s-350-05-520x390

Најскапиот модел увезен во БиХ годинава е Мерцедес Бенц 350С со цена од 114 300 евра. Сопственикот платил давачки од околу 20 илјади евра.

Втор на листата е за неколку илјади поевтиниот Ленд Ровер, платен околу 100 000 евра плус данок од околу 17 илјади евра.

На трето место повторно е Мерцедес Бенц, модел С 350 од над 95 илјади евра и 17 илјади евра давачки.

Според Управата за 10 месеци годинава увезени биле над 53 500 патнички возила со вкупна вредност од 210 милиони евра и платени давачки од 39 милиони евра. Од сараевската управа потсетуваат дека од лани за увоз на стари автомобили од ЕУ не се плаќа царина, туку само ДДВ од 17 проценти.

Ако се земе предвид дека просечната плата во БиХ е нешто над 410 евра, овие автомобили се недостижни за повеќето граѓани, односно за автомобил од 50 илјади евра просечен работник би требало да работи дури 12 години- анализираат медиумите во земјата.

Актуелно

(Видео) „ЌЕ СИ ЛЕЖАТ“ ИМА ИНДИЦИИ ЗА КРИМИНАЛ: Чулев најави истраги за корупција на носители на јавни функции

Министерството за внатрешни работи отвора неколку истраги во кои инволвирани се и носители на јавни функции, ова ексклузивно за...

ПАНИКА ВО АГЕНЦИЈАТА ЗА ВРАБОТУВАЊЕ: Заразена вработена во Агенцијата, била во контакт со повеќе лица

Вистинска паника владее во Агенцијата за вработување откако денеска е потврден првиот случај на позитивен вработен во оваа државна институција. Заразената вработена имала контакт...

Инфектологот Цана: Во просек сега имаме повеќе заразени отколку кога беше воведен полицискиот час

Доколку кривата со нови случаи продолжи со ова темпо во наредните денови, вкупниот број на заразени од Ковид-19 кај нас ќе ги надмине првичните...

KOНЕЧНО ЌЕ МОЖЕМЕ КОГА САКАМЕ ДА СЕ ДВИЖИМЕ: Од денеска целосно се укинува полицискиот час

Од денеска целосно престанува да важи Одлуката за забрана и посебниот режим на движење на граѓаните на територијата на Република Македонија. Оваа одлука е донесена...

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате девојчево дома да си оди...

Повеќе вести