November 28, 2021, 6:07 pm

КРИМИНАЛЕН ИЗБОР ВО ГРАД СКОПЈЕ: Градот Скопје тоне, а управата врши криминален избор на партиски војници за членови на управни одбори

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Градот Скопје тоне, а управата врши криминален избор на партиски војници за членови на управни и надзорни одбори, регира ВМРО-ДПМНЕ на последната одлука на Советот на град Скопје.

„Градот Скопје, претседавачот на Советот на градот Скопје Љубица Јанцева и градоначалникот Петре Шилегов на шверцершки начин, со сомнеж за неисполнување на зконските услови именуваат членови на управни и надзорни одбори. Тие ги кријат нивните биографии поради две причини: прво или тие не ги исполнуваат пропишаните услови за познавање на странски јазик и потребно тригодишно искуство од областа, или второ меѓу назначените лица има партиски војници, членови на партиски тела на СДСМ со што тие вршат отворена партизација на институциите.

Бидејќи се фатени во тесно градот Скопје и Шилегов не се произнесува на темата, и се обидува преку евтин спин и лажна вест да дефокусира дека кревањето на оваа тема е поради одлуката на советот да се наплаќа по повисоки тарифи на вода од досегашните во однос на компаниите сместени во некогашна железара, спомнувајќи го бизнисменот Минчо Јорданов. Кога сме на таа тема треба да се познати три факти:

Одлуката за укинување на повластена тарифа на вода беше подржана и изгласана и од советниците на ВМРО-ДПМНЕ,

Минчо Јорданов беше вицепремиер во влада на СДСМ и тој никогаш не може да се каже дека бил функционер на ВМРО-ДПМНЕ,

Остана да лебди неодговорено прашањето, за тоа кои лица се именуваа во УО и НО на градската управа? Дали со именување на партиски кадри секако не се остварува предизборното ветување за професионализација на институциите, туку напротив нивно целосно партизирање.

Сето ова фрла сомнеж дека градот Скопје тоне, а управата врши криминален избор на партиски војници за членови на управни и надзорни одбори“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

2 КОМЕНТАРИ

Latest News

Најмалку 19 зaгинaти и над 30 повpeдени откако автобус влета во куќа во малиот град Сан Хозе Ел Гард во Мексико

Најмалку 19 лица загинаа, а 32 се повредени во автобуска несреќа што вчера се случи во Мексико, кога автобус...

More Articles Like This