„Крим е руски“: Русија со остра реакција на изјавата на Бајден

Поврзано

Фаучи: „Hacкopo бeз мacки вo зaтвopeн пpocтop, мopa дa пoчнeмe дa живeeмe пocлoбoднo“

Луѓето би можеле да продолжат да носат маски уште неколку години за да спречат ширење на респираторни инфекции, изјави...

Хaocoт вo Индија нe зaпиpa: Peкopдeн ceдyмднeвeн пpoceк нa нoвoзapaзeни и пoчинaти..

Кризата во Ковид-19 во Индија денеска покажа мали знаци на попуштање, но седумдневниот просек на нови случаи е рекордно...

(Видео) Hajмaлкy 20 лицa, мeѓy кoи 9 дeцa, ги зaгyбиja живoтитe вo изpaeлcкитe нaпaди вpз Пojacoт Гaзa

Најмалку 20 лица, меѓу кои девет деца, се убиени во синоќешниот израелски напад врз Појасот Газа, соопшти палестинското Министерство...
- Advertisement -

Рускиот сенатор Алексеј Пушков на каналот Телеграм ја критикуваше изјавата на претседателот на Соединетите држави, Џо Бајден, дека САД никогаш нема да признаат дека Крим е руски. Како што вели, целиот свет знае дека Крим е руски. Својот став го искажаа и потпретседателот на парламентот на Крим, Владимир Бобков и член на Државната дума, Константин Бахарев.

„Целиот свет знае дека Крим е Русија. И, според мислењето на Бајден, тој историски факт нема да се промени. И, секако, не е на Бајден да одлучи во која земја ќе живеат два милиони жители на Крим. Тие одлучија“, напиша Пушков.
По изјавата на претседателот на Соединетите држави, потпретседателот на Кримскиот парламент, Владимир Бобков, ги советуваше американските власти да не се откажуваат од признавањето на рускиот статус на Крим.

„Нема потреба политичарите од која било земја да го користат зборот „никогаш“. Тој збор не постои во дипломатијата. Тие не треба да го користат овој термин, бидејќи во ситуацијата со Крим, во пракса, сè ќе биде поинаку. Тие не треба да се заколнат дека никогаш нема да го признаат Крим. Сите овие се банални и добро познати изјави, дури и ако доаѓаат од претседателот на Соединетите држави“, изјави Бобков за Спутник.

„Денес, сите паметни и соодветни политички сили во светот разбираат и признаваат дека Крим е руски. Дека Крим го преживува периодот на својот најбрз развој во последните десет години, јасно е не само за жителите на Крим, туку и за сите што беа на полуостровот“, забележа Бобков.

Член на Државната дума и пратеник од Крим, Константин Бахарев, вели дека не е изненаден од одбивањето на американскиот претседател да го признае рускиот статус на Крим, бидејќи во спротивно тој ќе мора да ја признае вмешаноста на САД во државен удар во Украина во 2014 година.

„Би било чудно ако каже нешто друго. Тука нема ништо изненадувачки. За Бајден напуштањето на оваа позиција е еднакво на признавање на злосторства и вмешаност во пучот во Украина во 2014 година. Ниту тој, ниту некој друг, кој беше во администрацијата на претседателот Барак Обама, никогаш нема јавно да даде поинаков став за Крим. За нив признавањето на статусот на Русија на Крим е еднакво на политичко самоубиство“, рече Бахарев.
Претходно, Бајден изјави дека Америка никогаш нема да признае дека Крим е руски и дека ќе продолжи да работи на одговарање на Русија за „агресијата“ против Украина.

Да потсетиме, Крим се обедини со Русија по референдумот што се одржа во март 2014 година по пучот во Украина, на кој мнозинството жители на Република Крим и Севастопол гласаа за пристапување кон Русија.

Украина го смета Крим за своја територија, но привремено окупирана, додека руските власти постојано изјавуваат дека народот Крим се изјаснил за пристапување кон Русија на демократски начин и во согласност со меѓународното право и статутот на ООН. Рускиот претседател Владимир Путин рече дека ова прашање е затворено.

Latest News

(Фото) Пoжap вo кyќa вo Paдишaни, eвaкyиpaнo eднo лицe

Од Пожарната Скопје информира дека денеска избувнал пожар во куќа на улицата „Скоевска“ во скопската населба Радишани. Благодарение на брзата...

More Articles Like This