September 18, 2021, 9:41 am

Кристијано Роналдо доби место во Гинисовата книга на рекорди

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Португалскиот фудбалски ас, Кристијано Роналдо, го собори рекордот на Али Даеи од Иран и стана најдобриот стрелец во историјата на репрезентативниот фудбал, а со тоа доби место и во Гинисовата книга на рекорди.

Со двата гола во победата над Ирска (2-1) во квалификациите за Светското првенство во Катар, Роналдо стигна до 111-от гол за репрезентацијата и ја надмина иранската легенда, која зад своето име имаше 109 голови од 1993 до 2006 година.

„Благодарение до Гинисовата книга на рекорди. Секогаш е добро да си препознат како светски рекордер. Ќе се обидам уште повеќе да ги зголемам бројките“, напиша Роналдо во објавата на Инстаграм.

Двата гола против Република Ирска, Кристијано ги постигна со глава и тоа во самиот финиш од натпреварот.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Latest News

Вучиќ: Стaнав погoлема ѕвeзда од Леброн Џејмс

Претседателот на Србија Александар Вучиќ е во дводневна посета на Турција, а при гостување на емисија на телевизија Пинк...

More Articles Like This