КРИСТИЈAHO РОHAЛДО ГО НЕМАШЕ ВО НАЈДOБРИTE ТPOJЦА: Меси по шecти пат ја ocвои ” Златнaта топka”

  • December 2, 2019

Фудбалерот на шпанска Барселона, Лионел Меси, по рекорден шести пат ја освои престижната награда „Златна топка“.

 

 

Аргентинецот убедливо славеше по бројот на гласови во исборот на „Франс Фудбал“, а интересно е тоа што Кристијано Роналдо не се најде ниту меѓу најдобрите тројца, поради што не ни присуствуваше во Париз.

Меси зад себе ги остави двајцата фудбалери на Ливерпул, Виргил Ван Дијк и Мохамед Салах, а по пауза од три години ја освои престижната награда. Кристијано Роналдо според гласовите беше рангиран на четвртото место. На петтото место беше Мохамед Салах (Ливерпул).

Голманот на Ливерпул, Алисон Бекер, сосема заслижено ја освои наградата за најдобар голман при изборот на „Франс Фудбал“. Т

Претходно «
Следно »