КРУШАТА ПОД КРУША ПАЃА: Синчето на Дуке Бојаџиев „растура“ на пијано на само шест годишна возраст

  • February 10, 2019

Шест и пол годишниот син на Дуке Бојаџиев прекрасно свири пијано. На социјалните мрежи Дуке сподели видео на кое Тео одлично композиција, а коментарите од неговите пријатели се полни со пофални и дека Тео навистина е талентирано дете.  Се разбира, дека музичкиот талент го наследил од татко си, но и од дедото, Тодор Бојаџиев.

Дуке живее и работи во Њујорк. И тој самиот свири пијано од три годишна возраст, а компонира од свои десет години. Дипломираше на Медицинскиот факултет во Скопје, и потоа замина за Бостон, каде дипломира на Беркли во 2001 година. Од таму се сели во Њујорк, каде и денес живее и работи.

Gepostet von Duke Bojadziev am Samstag, 9. Februar 2019

Претходно «
Следно »