September 29, 2020, 7:04 pm

КСС: Наместо Заев да нaјaвyвa oтпyштaњe на 30 илјади paбoтници вишoк од jaвниoт ceктop, Влaдaтa да го cпpoвeдe зaкoнoт за paбoтни oднocи

Поврзано

Мицкоски: Им се ставаа вeштачки ракавици во теретаната на моите луѓе, па се докажа дека е нeвистина, од власта не се извиниja

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на „Топ Тема“ посочи дека власта неколку пати се има обидено да го извaлка...

Мицкоски: Бараме 4 викенди без ДДВ, 5 проценти поголеми примања за пензионерите кои им ги уkинаа, за стечајците и невработените поголема помош

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето во емисијата „Топ Тема“ на телевизија „Телма“ истакна дека опозицијата нема да...

Мицкоски: Бараме ocлободување на партиципација на студентите

Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „Топ Тема“ рече дека за да се надмине ситуација...
- Advertisement -

Во изминатиот период бевме бомбардирани преку медиумите дека е намален обемот на работа во јавниот сектор поради економската и здравствената криза, но и понатаму кај вработените кои се со договор на определено време и преку авторските агенции (од 25.000 до 30.000 работници), во нивните М1/М2 обрасци од Агенцијата за вработување како причина за вработување стои дека ,,СЕ ВРАБОТУВА ПОРАДИ ЗГОЛЕМЕН ОБЕМ НА РАБОТА”, ова денеска преку соопштение до јавноста го истакнаа од Конфедерација на слободни синдикати на Македонија

-Основана причина за престанок на работен однос според Законот за работни односи наведено во член 76, став 3 е кога ќе престане потребата од работникот или кога ќе биде намален обемот на работа. Овие постапки од страна на Владата укажуваат дека продолжува непотизмот или вработувањето по партиска или роднинска врска и соодветно се манипулира со целата македонска јавност дека работа нема, а во позадина сепак се прават нови вработувања, според извештаите кои ги добиваме од Агенцијата за Вработување. Повеќе од јасна е целта, да се избркаат едни, а да се вработат други работници поради лични и партиски интереси што е противзаконски чин и ние, КСС, како национален синдикат дејствуваме и се бориме да бидат заштитени правата на работникот, додаваат од КСС.

Од таму додаваат дека во интерес на државата и сите работници кои изгубиле работно место БАРАМЕ да се постапи согласно Законот за работни односи и да се укинат партиските вработувања и истите тие средства да бидат наменети за обештетување на оние кои реално го изгубиле работното место поради економската и здравствената криза.

-Наместо лидерот на СДСМ, Зоран Заев да најавува отпуштање на 20% или 30.000 работници од јавниот сектор, во интерес на државата и сите граѓани на нашата држава, бараме Владата да го спроведе законот за работни односи и да се погрижи за сите социјално загрозени семејства и работници или во спротивно ќе следи социјална криза, велат од КСС.

Latest News

Мицкоски: Им се ставаа вeштачки ракавици во теретаната на моите луѓе, па се докажа дека е нeвистина, од власта не се извиниja

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на „Топ Тема“ посочи дека власта неколку пати се има обидено да го извaлка...

Мицкоски: Бараме 4 викенди без ДДВ, 5 проценти поголеми примања за пензионерите кои им ги уkинаа, за стечајците и невработените поголема помош

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето во емисијата „Топ Тема“ на телевизија „Телма“ истакна дека опозицијата нема да ја поддржи изборната измама која...

Мицкоски: Бараме ocлободување на партиципација на студентите

Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „Топ Тема“ рече дека за да се надмине ситуација со koрона кризата ВМРО-ДПМНЕ предложи...

Мицкоски: Прашањето е за што се трошат парите кога државниот долг е зголемен за една милијарда евра, а како потрошиле само 190 милиони евра

ММФ за Западен Балкан вели дека ја корeгирала претпоставката за пaдот на економијата. Тезата дека мора да има пaд во економијата ниту во минатото,...

Мицкоски: Владата вели дека помогнала со една милијарда евра, но тоа е лага, помошта е многу помала и таа не стига таму каде што...

Вечерва во емисијата„Топ Тема“ гостуваше Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ кој што посочи дека владата на Зоран Заев лaже дека помогнала на граѓаните со...

More Articles Like This