October 19, 2021, 3:50 pm

Кубa: Вaкцинитe „Сoбернa 2“ и „Сoбеpна плyс“ одoбрeни прoтив Кoвид-19

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Куба одобри за употреба уште две вакцини против коронавирус.

Властите во Куба соопштиле дека комбинацијата од две дози од вакцината „Соберна 2“ и една доза од „Соберна плус“ се ефикасни против коронавирус од 91,2 проценти во испитувањето извршено во три фази.

Кубанскиот Центар за контрола на лекови и медицински уреди објави дека е дадено одобрување за употреба на двете вакцини.

На развојот на „Соберна 2“ работеле заеднички институции од Кина и Иран. Иран веќе ја одобри вакцината под името „Пастерковак“.

Во јули Куба ја одобри својата прва вакцина против Ковид-19, „Абдала“.

Објавата можете да ја погледнете TУКА.

Latest News

Вархеји: Мора да испорачаме за Македонија и Албанија, одлагaњето е штeтно за кредибилитетот на Европската Унија

Еврокомесарот за проширување ги презентираше извештаите за реформскиот напредок на земјите од Западниот Балкан и Турција пред европратениците и...

More Articles Like This