November 30, 2021, 11:32 pm

Курти и Вучиќ во пoнeдeлник пaк ceднyвaaт нa мaca

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Европската дипломатска служба потврди дека в понеделник ќе се одржи нова рунда преговори помеѓу Белград и Приштина, чија цел е нормализирање на односите и изнаоѓање трајно решение за косовското прашање, јави дописничката на МИА од Брисел.

Српскиот претседател, Александар Вучиќ и косовскиот премиер, Албин Курти ќе допатуваат во Брисел за оваа нова рунда под медијаторство на специјалниот претставник на ЕУ за Западен Балкан, Мирослав Лајчак и шефот на ЕУ дипломатијата, Јосеп Борел.

Предвидени се изјави за новинарите пред и по средбата, најавија од кабинетот на Борел.

Latest News

Груби: Што и да ми каже Али Ахмети, јас тоа го правам

Артан Груби, првиот вицепремиер, во вечерашното гостување во Алсат, зборувајќи за кадровските прашања и министерствата што ќе ги преземе...

More Articles Like This