Курти се скapa со американскиот амбасадор: Во Косово не може да има здружение по етничка основа

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Барањата за формирање на „моноетнички здруженија“ не доаѓаат од обичните луѓе, туку од политичарите и северните соседи. Косово не може да има здружение на етничка основа – одговори косовскиот премиер Албин Курти на американскиот амбасадор Филип Коснет, кој на почетокот на неделава истакна дека Косово се обврзало да формира Унија на српски општини.

„Не мислам дека во правниот и уставниот поредок на Косово е можно здружување на етничка основа. Може да има здружение на општини на развојна основа, може да биде на географска основа. Земете го здружението Ругова планини, Шар Планина или реката Лепенец“, рече Курти.

Latest News

Kaкoв пoтeг: Тpeнepите ce oткaжyвaaт oд пo 10.000 евра и бapaaт cитe пapи Влaдaтa дa мy ги дoдeли нa Дeки

Владата на редовната 92-ра седница донесе одлука на нашиот претставник на Олимписките игри во Токио кој се закити со...

More Articles Like This