Курти: Ќе има дијалог, но не со Белград, туку со Србите на Косово

Поврзано

Серија земјотреси регистрирани на Балканот

Регионот на Балканот последните неколку месеци забележува засилена сеизмичка активност, често и по неколку пати дневно. По земјотресот со јачина...

Германскиот министер за надворешни работи до Приштина: Прекројувањето на границите на Балканот е опacно

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас рече дека во следните недели на Косово ќе пристигнат 100.000 вакцини, додавајќи...

Пpoпадна и послeдниот обид: Победничките партии не успеаја да формираат влада

Парламентарната група (ПГ) на ГЕРБ, партијата на досегашниот премиер на Бугарија, Бојко Борисов, и на Сојузот на демократските сили...
- Advertisement -

Лидерот на движењето Самоопределување, Албин Курти, во интервју за швајцарскиот весник „Ле Темп“ изјави дека наместо дијалог со Белград, тој сака да се приклучи на „внатрешен“ дијалог кој ќе биде насочен кон косовските Срби.

„Сакам да се вклучам во развојно ориентиран дијалог со косовските Срби. Секој треба да се третира подеднакво и со почит, но ние мора да престанеме со гласните фрази како „дијалог за помирување“ или „историски дијалог“. Зошто да не ги обединиме албанските и српските земјоделци и да разговараме за оплодување, ѓубриво, машини, производство, цени на горивата? Да почнеме со нешто, наместо да ги повторуваме истите прашања во врска со идентитетот . Што се однесува до дијалогот со Србија, тој треба да се направи во корист на населението. Досега тоа беше поврзано со тоа кој што добил од дијалогот, т.е. „што доби Вучиќ, а што е со Тачи, автократски лидери кои се состанаа зад затворени врати“, рече Курти, пренесува Косово на Интернет.

Тој додаде дека се надева оти идејата за размена на територии со Србија наскоро ќе биде целосно „напуштена“.

„Да, се надевам, но не поминува една недела без нов експерт, група млади експерти, кои ќе излезат со бајковит план што би решил сè на Балканот со магично стапче, вадејќи ја оваа стара идеја од плакарот “, рече Курти.

Тој повтори дека темата за дијалог меѓу Приштина и Белград не е еден од приоритетите за неговата партија.

„Тоа е затоа што таа тема го зазема шестото или седмото место меѓу приоритетите на граѓаните. Сите анкети покажуваат дека нивната главна грижа е вработување, економија, правда. Сепак, јас сум подготвен да направам компромис и да ставам дијалог во третата или четвртата линија од моите приоритети “, рече Курти.

Обединувањето на Косово и Албанија не е во согласност со албанскиот Устав
Кога станува збор за најавите на лидерот на Сојузот за иднината на Косово и кандидатот на партијата за претседател Рамуш Харадинај за обединување на Косово и Албанија , Курти истакна дека суштината е да се почитуваат демократските процедури на Косово, а обединувањето не е еден од нив.

„Кога Косово стана независно, тој доби свој устав, во кој се вели дека една суверена држава нема право да се обединува слободно со другите држави. Нашиот суверенитет е ограничен, но кога сме навистина независни, имаме и право да се откажеме од таа независност, на пример, да се зачлениме во федерација. Сепак, суштинската работа е да се почитуваат демократските процедури“, потенцира Курти.

Latest News

Мизрахи: СДСМ и власта нека си погледнат во дворот и нека се запрашаат зошто мнозинството е такво какво што е

Во вечерашното издание во емисија „Патот кон" на ТВ Алсат М гостуваше пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи...

More Articles Like This