КУРЦ И ЛАВРОВ ЌЕ ОРГАНИЗИРААТ САМИТ: Подготовки за голем самит на Русија и Австрија

Поврзано

Cитуaцијaтa е надвор од контрола – Над 55 илјади нoвoзaрaзeни во САД во едно деноноќие

САД постигнаа нов 24 часовен рекорд на заболени од Ковид-19 – во изминатото деноноќие беа регистрирани над 55.274 инфекции,...

Железнична нecрeќa во Пакистан, најмалку 19 зaгинaти

Најмалку 19 луѓе загинаа откако воз удри во автобус, што поминувал на необележан железнички премин во близина на градот...

Нeноpмaлнa работа – Организирале кopoнa забави, па се облoжувaлe кој прв ќе се зaрaзи

Студенти од Таскалуса, Алабама, на кои им бил дијагностициран Koвид-19, присуствувале на забави во и околу градот, како дел...

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, во телефонски разговор со австрискиот канцелар Себастијан Курц договориле организација на нов самит, објави Министерството за надворешни работи на Русија.

“Тие разговараа за соработката помеѓу Москва и Виена во меѓународните односи”, се вели во соопштението.

Контактот меѓу двете страни се одржа во моментот кога се очекува доаѓањето на американскиот помошник претседател на САД за национална безбедност, Џон Болтон, ж во Москва, каде што треба да се разговара со Лавров утре. Тој, исто така, престојуваше во Рим и Лондон вчера за консултации за потенцијален самит на рускиот и американскиот претседател Владимир Путин и Доналд Трамп следниот месец.

Портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков објави дека руската страна ќе разговара со Болтон за меѓународната стабилност и безбедност, разоружувањето, регионалните проблеми и руско-американските односи.

Како што пишуваат австриските медиуми, состанокот на Путин и Трамп може да се одржи на 15 јули во Виена.

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести