October 20, 2021, 11:51 pm

Курц ja кaжa cвojaтa пpoгнoзa зa тoa кoгa ќe зaвpши пaндeмjaтa

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Австрискиот канцелар Себастијан Курц процени дека ковид 19 ќе остане меѓу луѓето уште неколку години .

– Овој вирус ќе остане. Тој ќе биде меѓу нас за една година, за три или дури пет години – изјави Курц за „ТВ Сервус“.

Тој нагласи дека „3G правилата“ за уживање во слободите за движење  ќе продолжат да се применуваат низ цела Австрија, а тоа се или потврда за вакцинација, потврда за ПЦР тест  или потврда за прележан ковид.

– Локално, доколку е потребно, можно е дополнително да се придонесе со воведување на обврска за носење маски – објасни тој.

Latest News

Бајден јавно призна дека е загрижен поради кинеските хипepcонични pakeти

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека е загрижен за кинеските хиперсонични ракети, неколку дена откако медиумите објавија дека...

More Articles Like This