КУРШУМ ВО ЈАКНА ЗА ПРИТВОРЕНИК: Што подготвуваат теориристите од „Диво Насеље“ во Шутка?

Поврзано

ЗАЕВ МУ СЕ НАЛУТИ НА АХМЕТИ: Јас сум кандидат за премиер, ако тоа е условот на ДУИ нема коалиција

Во нашата земја мандатар за претседател на Влада може да биде секој граѓанин кој ќе обезбеди поддршка од најмалку...

ОСМАНИ НЕГАТИВЕН: Двајца вработени во СЕП имаат корона

Двајца вработени во владиниот Секретаријат за европски прашања (СЕП), со кој раководи вицепремиерот Бујар Османи, се позитивни на ковид-19,...

(Фото) КОРОНА ВИКЕНД ВО ОХРИД: Редици пред маркети, гужви на кејот и чаршијата за корона

Повеќето од присутните на шеталиштето во Охрид, кој денеска изгледа како да е сред туристичка сезона, се гледа дека...

Куршум скриен во јакна која требало да ја добие притворник во истражниот затвор Скопје во Шутка бил пронајден при претрес на пратка наменета за притвореникот. Се работи за притвореник суден за теоризам и дел од најопасните од групата од Диво Насеље. Нему на капија блиски луѓе му донеле облека како што се носи вообичаено пакет , облека или храна. Но при детална проверка бил пронајден куршумот. Истрагата утврдува зошто притвореникот од Диво Насеље требало да добие куршум, објави досие.мк

 

Во Шутка се случи и уште еден инцидент повторно поврзан со луѓе од случајот Диво Насеље. При рутниски претрес и проверка на соба притворениот Валдет Зекај го нападнал полицаецот кој си ја вршел работата. Зекај важи за опасното крило во случајот. Бунтовник кој и во текот на судскиот процес правеше тензии во судница. Дојден од Косово за одбрана на народот, сведочеше во случајот:

-Зошто вие ми судите мене? Зар нема обвинители Албанци? Нема судии Албанци? Не ме интересира вашето обвинение, јас не го признавам тоа, тука сум за да се борам за мојот народ. Не измами ОБСЕ, не сакав да се предадам и секој ден се каам што не сум меѓу моите паднати другари, многу не малтретирале и забите ми ги скршиле. Можев да убијам многу полицајци, но не го сторив тоа бидејќи се сомневав дека се Албанци и гледав како нивниот командир се криеше зад нив и ги принудуваше да ни се доближуваат, кажа пред судот Валдет Зекаj кој е осуден на доживотен затвор.

На доживотна казна затвор за војната во Куманово се осудени и Анди Красниќи, Фејзулаки Фадуљ, Насув Бекири, Бек Бајра, Фејзула Руштими и Дем Шеху. Пресдуата не е правосилна.

Осудени се вкупно 33 лица, од кои 7 на доживотен затвор 13 лица на 40 години, 6 на 20 години, едно лица на 18 години затвор, две на 14, едно на 12 и три на 13 години затвор.

За четири лица судот донесе ослободителна пресуда затоа што обвинителството не успеало да докаже дека освен основано сомнение има и друго дело. За шеснаесет од осудените судот донесе одлука за трајно протерување од државата.

Актуелно

КАТАСТРОФА: 177 нови случаи на коронавирус во Македонија!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245...

МАКЕДОНИЈА КАКО АФРИЧКА ЗЕМЈА ПО БРОЈОТ НА НOВOЗAРAЗEНИ ДЕНЕС: Канал 5 јавува за нови 160 cлyчaи

Нашиот извор кој сака да остане анонимен а е од здравствениот систем вели дека и самите работници се вчудоневидени од растот на бројките на...

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека ако не одговараш барем нема...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА: Жбогар ни порача дека мораме да ги решиме сите прашања со Бугарија, ама за датум не е сигурен

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за тоа што ќе биде внатре....

Повеќе вести