September 22, 2020, 4:24 pm

Кучињата можат да намирисаат заразено лице кај 94 отсто од случаите

Поврзано

(Видео) Xopopoт се повторува: Hoва ekcплозија во Либан, гycт чaд ги гyши граѓаните

Силна експлозија одекна во либанскиот регион Кана на југот од земјата и предизвика паника меѓу локалното население. Причината за силната...

И ова го има: Изгyби на избори, а бил единствен кандидат

Во Италија во малата општина Лезина со 6.000 жители на изборите имало само еден кандидат и тоа на партијата...

Пaникa во Штип: Heкoлкy paбoтници ce зapaзилe co кopoнaвиpycот вo кoнфeкциja

Една штипска конфекција е затворена по појава на пет позитивни случаи меѓу работниците и со симптоми на коронавирусот. Конфекцијата...
- Advertisement -

Обучените кучиња со прецизност од 94 проценти можат да намирисаат ако некое лице има коронавирус, покажала студија на германските научници од Хановер.

Научниците користеле кучиња кои поминале на специјална обука во полицијата. Поминале седум дена со нив и ги обучувале да прават разлика помеѓу примероците заразени со новиот коронавирус и оние што не се заразени.

Користени се 1.012 собрани примероци од плунка и трахеобронхијални примероци, а кучињата имале за задача да откријат кои од нив се заразени, според научното списание „Инфекшн дизиз“.

Примероците биле дистрибуирани по случаен избор.

Се покажало дека кучињата правилно надушкале 157 позитивни и 792 негативни примероци, додека не успеале да погодат 33 негативни и 30 позитивни примероци.

Преведено во статистика, кучињата имале 83 отсто успех во идентификување на позитивни примероци и 96 отсто успех во идентификување на негативни примероци, давајќи вкупна просечна идентификација на позитивни и негативни модели на високи 94 проценти.

„Резултатите се многу возбудливи. Поставивме цврста основа за идните студии и истражувања за тоа што можат да мирисаат кучињата, како и за проценка дали кучињата можат да се користат за откривање разни состојби на болести и клинички заболувања“, велат германските научници.

Latest News

(Видео) Xopopoт се повторува: Hoва ekcплозија во Либан, гycт чaд ги гyши граѓаните

Силна експлозија одекна во либанскиот регион Кана на југот од земјата и предизвика паника меѓу локалното население. Причината за силната...

Македонско-грчки kpиминaлeн koнзopциyм ги остави штипјани бeз бoлницa, а Македонската економија oштeтeнa

Еднакви на kpиминал се слулувањата околу новиот Клинички центар во Штип. Не само што штипјани во долгледно време нема да добијат нов Клинички центар...

Што се случува?: Пендаровски за утре закажа седница на Советот за безбеднocт

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, за утре, 23 септември, закажа седница на Советот за безбедност. Седницата ќе се одржи со почеток во 12 часот...

Јанакиески ќе бара оштeтa од државата што бил пpиcлyшкyвaн

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, ќе достави барање до Кривичниот суд за да биде додаден во листата на оштетени во предметот...

Груби до британската амбасадорка: Етничката застапеност е уставно право и мора да се почитува

Вицепремиерот и министер за политички систем, Артан Груби, се сртна со британската амбасадорка Рејчел Галовеј, при што истакнал дека правичната и соодветна застапеност е...

More Articles Like This