КAКО СТАНАВ ГОСПОДАРКА НА МОЈОТ ЖИВОТ: Повеќе не се грижам за оние што не ме заслужуваат!

Поврзано

СЕЛО НА ПРОДАЖБА: Шведска продава цело селo за неверојатна цена

Едно село во Шведска се продава за 6,5 милиони евра. Сатра Брун е велнес село на периферијата на Стокхолм....

ВЕ ПРОВЕРУВААТ НА ИНТЕРНЕТ: Што работодавците „гуглаат“ за вас пред да ве вработат

Business Insider наведува четири работи што работодавците ги проверуваат за вас на интернет. Едно истражување покажало дека 80% од...

(Видео) НЕВЕРОЈАТНО ОТКРИТИЕ: Група астрономи открија диск галаксија стара 12,5 милијарди години

Група астрономи открија голема диск-галаксија, создадена пред 12,5 милијарди години. Имајќи предвид дека станува збор за најоддалечената галаксија од таков...

Отсекогаш бев неверојатна жена со самодоверба.

Секогаш гласна, кога мислев дека сум во право. Не се плашам да страдам за нешто што мислам дека го заслужувам и не се извинувам за нешто што сакам да го кажам.

Луѓето ме сакаат затоа што секогаш го кажувам тоа што го мислам или не ме сакаат. Слушнав како на себе си кажувам безброј пати дека сум драга личност.

Отсекогаш бев неверојатна жена со самодоверба. А понекогаш тоа не ми се допаѓаше. Понекогаш тоа е моја особина. Понекогаш бев предмет на озборувања.

Понекогаш тоа беше проблем. Затоа по некое време пукнав, бидејќи се обидував да ја потиснам таа особина. Молчев кога не се согласував со некој. Тогаш плачев пред моите родители. Кои секогаш ме подржуваа кога не бев сфатена.

Тоа ме измори и не можев да живеам таков живот. Едно утро станав и кажав доста.

Престанав да се умилкувам за другите да се чувствуваат подобро. Престанав да барам дозвола и почнав да го правам она што сакам.

Почнав да бидам личност – која искрено се движи.

Одлучив луѓето кои не ми значат ништо , дека не треба да бидат дел од мојот живот. Но, се грижев за женските права, за градење на заедница за кучиња. Се грижев да собирам пари за куќа во која ќе живеам еден ден.

Секако сакав да ме сакаат луѓето, но и да не ме сакаат, мирно ќе спијам.

Во многу ситуации се чувствував лошо, затоа што молчев, а сакав да го кажам она што го мислам.

Кога се одлучиш да не ти е грижа, се ослободуваш од притисокот. Им ја одземаш власта да ти кажат било што.

Веќе не се грижиш што мислат за твоето однесување, постапки, изглед. Ја земаш контролата во свои раце. Си ја враќаш самодовербата и повторно си на врвот.

Преубаво е чувството кога ќе почувствуваш дека живееш.

Ти така си одлучила, ти си господарка на твојот живот, а другите може да ти се воодушевуваат.

Актуелно

(Видео) БОКИ 13 И СЕ ЗАКАНИ НА СУДИЈКАТА, ЗАЕВ Е КРЕАТОРОТ НА СЦЕНАРИОТО ЗА РУШЕЊЕ НА СЈО: Ако добие драконска казна има уште едно...

Скандалозни заврши зборови, вака наједноставно може да се објасни ситуацијата која денес ја затекнаа новинарите во судницата на едно...

ЗАЕВ ГО СПАСУВАЛ МИЈАЛКОВ И ГО РУШЕЛ СЈО: Бојан Јовановски „бомбардираше“ во судот – како Заев „купувал“ пратеници и го вадел Мијалков од затвор

Средбата која што се случила помеѓу Зоран Заев и Јордан Камчев се случила на 02.април, а Камчев го снимал и Зоран Заев,  а за...

ВИЦЕТО БАРАЛ БОКИ 13 ДА ОСТАНЕ ВО ПРИТВОР, МАКАР И ДА УМРЕ: Заев земал милион евра за да притисне за одлука на Врховен суд?!

Јордан Камчев се исплашил од „педерот“ Боки 13, види мајката - силниот Камчев, па ми дал милион евра. Тој можеби дал, дал милион евра, можеби...

ВИДЕЛА, НЕ ВИДЕЛА, ЗАЕВ БИЛ, КАМЧЕВ БИЛ: Боки 13 ја направи Русковска пуздер во завршните зборови

Вилма Русковска се шетала како „Мечка Божана“ од медиум на медиум откако го уапсила Боки 13. Јовановски објаснуваше и едно нејзино гостување на „Канал...

ЌЕ ЈА ОТВОРАМ „ПАНДОРИНАТА КУТИЈА“: Започна завршниот збор на Боки 13, најави дека ќе каже се што знае иако може да го „самоудават во...

Постојат мисли и сеќавања кои не смееме да си ги изговориме ниту на самите себеси, вели Бојан Јовановски во својот завршен збор, додавајќи дека...

Повеќе вести