КOИ КНИГИ ГИ ЧИТААТ УСПЕШНИТЕ ЖЕНИ?

  • January 14, 2019

Просечен директор наводно чита 60 книги годишно, а Дејвид Боуви читал дури по една дневно. Од литературата што ја консумираат успешните луѓе можеме многу да научиме за себе, да се впуштаме во нови успеси и да најдеме сила за нови проекти. Во продолжение откријте пет одлични книги кои ги обожаваат успешните жени.

Бијонсе, пејачка

Бијонсе е несомнено една од највлијателните жени во 21-от век. Тоа е иконата на сите жени, а особено на членовите на црната раса, кои на посебен ја почитуваат. Тајната на нејзиниот успех и општата глобалната доминација се уште е енигма, но постојано учиме нови работи за неа, рутини и навики кои ја донеле до успех. Читање е сигурно една од нив, па во една прилика откри дека би сакала сите нејзини фанови од помладите генерации да ја прочитаат книгата „What Will It Take to Make a Woman President?” од Маријана Шанал. Тоа е збирка на интервјуа и есеи за големи жени која ќе ве инспирира да станете подобар лидер.

Емили Вајс, основач на порталот Into The Gloss и брендот Glossier

Брендот Glossier е еден од најдобрите примери за одлична соработка со инфлуенсери и дигитален маркетинг во целина. Емили Вајс работела за „Вог” и го водеше својот блог паралелно додека не прерасна во вистинска работа од која наскоро се роди брендот за убавина Glossier. Нејзината омилена книга за успех е „Shoedog” напишана од Фил Најт,основач на брендот Nike. „Бев шокиран од тоа колку пречки сретнал на патот. Но, ми се допадна начинот на кој тој беше упорен и никогаш не престана “, рече Вајс за оваа одлична автобиографска книга.

Меган Маркл, Војвотката од Сасекс

Омилената книга на идната принцеза Меган Маркл е „Motivation Manifesto”, омилена книга за успех. На нејзиниот блог напишала дека оваа книга е совршена за да се справите со негативните мисли кои ви го попречуваат патот до успехот и ве прават несигурни дека нема да ја постигнете вашата цел

Тајра Бенкс, модел, продуцент и лидер

Поранешната манекенка и основач на натпреварувањето „America’s Next Top Model”, Тајра Банкс им покажа на сите што навистина значи да работиш за нешто што го сакаш. Нејзиниот успех е неспорен, а книга за успех која ја обожава е „Negotiation Genius“, напишана од страна на експерти од Харвард, Deepak Malhotra и Max H. Bazerman. Книгата дава совети за преговарање за сè, од обична соработка до покачување, и Тајра Банкс тврди дека токму таа ѝ помогнала на патот кон успехот.

Џесика Алба, актерка и основач на The Honest Company

The Honest Company е бренд што Џесика Алба го основала по пензионирањето од актерската сцена. Тоа е бренд кој нуди еколошки производи за кожата на децата и возрасните, но исто така и предмети за домот. На патот од актерка до бизнисменка, и помогнале книгите на Сет Годин . „Ако сте претприемач, мора да го читате Сет Годин”, рече Џесика Алба, успешна бизнисменка и мајка на три деца.

Претходно «
Следно »