October 28, 2021, 5:07 am

Кoмисиjата коjа го иcтрaжува нaпaдот врз Капитoл ќе испpaшувa сoрaбoтници на Трaмп

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Комисијата која го истражува бунтот во Капитол ги издаде првите покани за испрашување до соработници на поранешниот американски претседател Доналд Трамп.

Се работи за Марк Медоус, поранешен висок администратор во Белата куќа и Стив Банон, поранешен советник на Трамп.

Комисијата предводена од демократите испрати покани и побара од нив да сведочат кон средината на октомври.

Во писмото, напишано од претседателот на комисијата се сугерира дека тие биле вклучени во обидите да се поништат изборните резултати во 2020 година, што доведе до смртоносни немири.

– Комисијата ќе ги испита фактите, околностите и причините за нападот на Капитол на 6 јануари, се вели во официјалното соопштение.

Latest News

Се pacпаѓа ли парламентарното мнозинство? Пратеникот од СДСМ, Талески пред неколку дена ја понудил својата оcтавка?

Неофицијално првиот човек на СДСМ Прилеп и единствен пратеник во Собранието од градот под Марковите Кули, пред неколку дена...

More Articles Like This