Кoрoнaвиpycот може да пpeдизвикa дијaбeтеc кај здрави луѓе

Поврзано

Детален преглед – Еве колку aктивни cлyчaи на Koвид-19 има во секоја скопска општина

Коронавирусот го нападна главниот македонски град. Во Скопје со коронавирус се заразиле 3487 лица, активни случаи се 1941. Активни случаи...

Докторката која криеше дека е болна се враќа на работа

Докторката Нина Цаца Билјановска која што беше сменета од директорската позиција на Државната клиника за кожни болeсти поради тоа...

Ситуацијата во Иран алaрмантна, скоро 100 пoчинати за едно деноноќие

Во Ирак во јуни е забележан скок од 600 отсто на случаите на зарaза со кoронавирусот. На најголемите ирачки гробиштa...

Најновите истражувања од Англија и други земји покажуваат дека возрасните лица со дијабетес тип 1 и 2 имаат поголем ризик од смрт доколку се заразат со Ковид-19.

Неколку експерти од целиот свет имаат напишано извештај во New England Journal of Medicine (NEJM) во кој сугерираат дека коронавирусот не е ризичен само за лицата со дијабетес, туку дека тој всушност самиот може да предизвика дијабетес.

Кинеските научници објавија информации за случајот на инаку здрав млад човек кој развил тешка форма на дијабетес откако бил заразен со коронавирус. Пред пандемијата на „ковид-19“, во Азија се појави епидемија на САРС од 2002 до 2004 година, што исто така беше предизвикано од сој на коронавирус. И тогаш е забележан акутен дијабетес кај луѓе кои добиле пневмонија поради инфекција со САРС.

Во повеќето од овие случаи, дијабетесот исчезнал по три години, но останал кај 10 проценти од заболените.

Експертите претпоставуваат дека Ковид-19 го нарушува нормалното функционирање на клетките на панкреасот, што доведува до нарушувања во процесите што го одржуваат нивото на гликоза во крвта преку секреција на инсулин.

Треба да се напомене дека ова се претпоставки на некои научници и дека сè уште не е потврдено со сигурност дека ковид-19 предизвикува дијабетес тип 1 или 2. Некои лекари дури и посочуваат дека може да се работи за сосема нова форма на дијабетес.

Актуелно

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4,...

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во операцијата на „УДБА“  биле следени...

(Во живо) Бoмбa на Љупчо Палевски, приcлyшкyвани и следени новинари, политичари и активисти на „Бојкотирам“

Во „Public Room“ на прес конференција, Љупчо Палевски открива дека во период пред референдумот биле прислушкувани и следени, новинари, политичари и активисти на движењето...

Брима Галуп воопшто не спровела анкета, СДСМ „води“ само на непостоечки анкети!

Новинарот Горан Момировски во емисијата „Заспиј ако можеш“ откри скандал од невидени размери споделувајќи со македонската јавност дека Брима Галуп воопшто не спровела никаква...

Повеќе вести