October 20, 2020, 3:53 pm

Кoрoнaвиpycот се шиpи во Гepoнтoлoшкитe цeнтpи – Во Ниш yaпceн директорот, во Скопје никој не oдгoвapa

Поврзано

Лeгeндa: Бepберот Aли пpoдаде БMB X5 зa дa им кyпи xpaна нa глaднитe

Приказната на Февзи Али, Турчин што живее во Македонија, а работел во Виена, ги спојува трагедијата и среќата во...

Владата ycвои нови мepки: Еве за што станува збор

Сите економски субјекти ќе затвораат во 23 часот, одлучи Владата на денешната седница на која беа прифатени предлозите на...

Петок нepaботен ден за сите граѓани

По повод Денот на македонската револуционерна борба, 23 октомври, ќе биде неработен за сите граѓани на државата согласно Законот...
- Advertisement -

Членови на Министерството за внатрешни работи во Ниш, во соработка со Агенцијата за безбедност и Јавното обвинителство во овој град, го уапсија М.С. (47) од Ниш, поради постоење основи на сомнеж дека сторил кривично дело против здравјето на луѓето во врска со кривично дело пренесување на заразна болест, соопшти Министерството за внатрешни работи.

Се сомнева дека тој како овластено лице на Геронтолошкиот центар во Ниш не ги презел сите неопходни мерки и активности за да спречи ширење на заразна болест коронавирус, како резултат на што во оваа установа биле заразени 135 корисници на услуги и четворица вработени.

Осомничениот е задржан во траење до 48 часа, а тој ќе биде изведен во Вишото јавно обвинителство во Ниш.

Додека во Ниш се превземаат вакви чекори, во Скопје за вакви состојби никој не одговара.

По направените тестирања во Геронтолошкиот завод во Скопје, бројката на пациенти заразени со коронавирус се виде дека расте, но за тоа никој не сноси одговорност.

Latest News

Словенија испраќа војcка на границата со Хрватска

Истарскиот дневен весник „Глас Истре“ тврди дека словенечката влада не се откажува од предлогот за ангажирање apмија на границата...

Повpeдено едно лице во cyдир со возило на МВР

Во сообраќајка помеѓу полициски возило и патничко возило повpeдено е едно лице во Скопје. „На 19.10.2020 во 13.15 часот било пријавено дека во Скопје, на...

Пykaње во Шутка: Три лица нaпaднaле тинејџер, па извадиле пиштoл и пykaле

На 19.10.2020 во 19:12 часот било пријaвено дека во Скопје, на подрачјето на Шуто Оризари, А.М.(19) од Скопје, поради нeдоразбирање во сообраќајот, бил физички...

Хaос во Албанија: Посетата на Дендиас прeдизвика големи протecти и cyдири со полицијата

Шефот на грчката дипломатија, Никос Дендиас, кој допатува во посета на Тирана, беше пречекан со пpoтeст пред албанското Министертвото за Европа и надворешни работи. Пpoтестот,...

НАСА нajaви плaнoви зa пocтaвyвaњe нa интepнeт нa Мeceчинaтa

Минатата недела, вселенската агенција соопшти дека избрала 14 агенции за изработка на технологија за одржливи мисии до крајот на оваа декада. Меѓу компаниите се...

More Articles Like This