September 27, 2021, 12:18 pm

Кocовcки aнaлитичap: ЕУ нe гo пpизнaвa Kocово

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Политичкиот аналитичар Миљазим Красниќи изјави дека Европската Унија од почетокот има погрешен пристап во процесот на дијалогот на Косово и Србија, кој, според него, се води во контра насока.

Тој смета дека најпрво треба да се разговара за сеопфатен правно-обврзувачки договор, па дури потоа да се наоѓаат решенија за останатите технички прашања.

„Последната средба на премиерот Аљбин Курти и претседателот Александар Вучиќ го откри големиот проблем кој постои во целосниот дијалог, а кој според моето мислење е од самиот почеток ставен на „крива нога“. Самиот факт што Европската Унија не го признава Косово, ги става учесниците во нерамноправна позиција, и тоа од една страна предизвикува фрустрација на косовската страна, а од друга ароганција на српската делегација. Наместо да ја прилагодува и нормализира состојбата тоа всушност ја влошува ситуацијата. Тематиката е таква што не овозможува да се најде некое решение, а фактот што Србија не го признава Косово не може да се реши со технички и административни прашања, а тие упорно се бават со тоа“, вели Красниќи, а пренесува Б92.

Според него, најдобриот начин за решавање на проблемот меѓу Белград и Приштина е да се постигне сеопфатен договор кој би го отворил патот за членство во ЕУ.

Косово и Србија според него се поврзани и без решавање на меѓусебните проблеми нема да може да ја остварат една од своите најголеми цели, приближување или зачленување во ЕУ.

„За 22 години Косово и Србија не работат на тоа како што би требало за да се издвои тој патолошки статус и да се најде патот кон Европската Унија, а додека тоа не се реши нема да можат ни да се приближат, а не пак да станат нејзини членки“, вели Красниќи.

Тој верува дека во поскоро време нема да има придвижување во дијалогот, имајќи предвид дека и на Косово и во Србија претстојат изборни процеси, па дури потоа може да се очекуваат поконкретни чекори.

Красниќи укажува дека и косовските и српските политичари не прават ништо за да ги подготват своите граѓани за прифаќање на компромисите, кои ќе бидат неопходни со цел постигнување договор, додавајќи дека на Србија ќе ѝ биде потешко својата јавност да ја подготви за завршницата на процесот на заемната нормализација на односите.

„Јавното мислење во Србија и на Косово не е подготвено за каква било одлука за некаков договор. Во таа смисла, особено во Србија никој не е подготвен за признавање на Косово, тоа не е само владата туку и опозицијата, Српската православна црква, граѓанското општество и медиумите, би требало постојано да го подготвуваат јавното мислење за новата реалност која би требало да настапи по пронаоѓањето на некакво одржливо решение“, заклучува косовскиот аналитичар.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Latest News

Вpaбoтeн вo МBP, и пopaнeшeн гpaдoнaчaлник нa Петровец од СДСМ cи гo пpoбoдeл cинoт двa пaти co нoж – oвa ce дeтaлитe

Вчера по кратка расправија во село Ржаничино, Звонко Цветковски (53), вработен во Бирото за јавна безбедност во МВР и...

More Articles Like This