Кoj ќe ja вoди Tpeтaтa cвeтcкa вojнa, кoи ce тajнитe вojcки и кoj e нajcилниoт?

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Третата светска војна ќе се одвива без тенкови и артилерија, а ќе ја водат тајни војски, изјавија поранешниот премиер на сојузната германска провинција Баден-Виртемберг и поранешниот европски комесар за дигитална економија Гинтер Етингер во написот за „Ханделсблат“.

Политичарот потсети на неколку сајбер напади во западните земји: хакирање на компјутерот на Ангела Меркел во 2015 година, напади врз здравствениот систем во Ирска, компанијата „Colonial Pipeline“ и „Solarwinds“ во САД, како и владини агенции во Америка и Германија. Според него, можно е зад тоа да стојат руски хакери и разузнавачи.

„Едно е сигурно – Третата светска војна нема да се одржи на копно, на вода или во воздух, туку во сајбер просторот – без тенкови и грмотевици“ – напиша тој.

Етингер ги именуваше Русија, САД, Кина и Израел, како и Иран, како најголеми сајбер сили. Според него, Москва е најмоќна на оваа листа.

Поранешниот министер ја повика Германија да се фокусира на сајбер одбраната, бидејќи земјата е веќе доста зад своите конкуренти.

Tој наведе дека Европската Унија издвоила само една и пол милијарда евра за заштита во сајбер просторот за периодот од 2021 година до 2027 година, што е 230 милиони евра годишно за 27 земји-членки или помалку од 10 милиони евра по земја.

„Тајните на кибер-армиите на Москва и Пекинг веќе треперат од страв. Или само да пукнеш од смеење“, заклучи Етингер.

Русија е обвинета за сајбер напади во неколку наврати, а последната голема приказна е нападот на „Соларвиндс“. Москва ги отфрла сите тврдења, инсистира на тоа дека се неоцновани и повикува на отворена соработка во областа на дигиталната безбедност.

2 КОМЕНТАРИ

Latest News

Наставничкиот пленум најави бojkoт на наставата доколку не добијат зголемување на платите

Наставничкиот пленум со писма до министерката Мила Царовска и до синдикатите СОНК и НСОН, соопшти дека бара зголемување на...

More Articles Like This