October 21, 2021, 11:39 am

Кoj e Олаф Шолц, чoвeкoт кој ќе ja нacлeди Ангела Меркел?

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Кандидатот на Социјалдемократската партија на Германија која победи во тесна трка на неделните парламентарни избори, Олаф Шолц, ќе ја наследи Ангела Меркел на функцијата канцелар.

Олаф Шолц е актуелен вицеканцелар и министер за финансии на Германија.

Шолц, кој припаѓа на поконзервативното крило на партијата, минатата година загуби од претседателското дуо на СПД, Норберт Валтер-Борјанс и Саски Ескен, на внатрешните претседателски избори во партијата.

Поранешниот градоначалник на Хамбург, Олаф Шолц, на многумина им беше познат како несоодветен кандидат за канцелар поради недостаток на емоции и недоволно профилирање.

Во партијата, многумина го критикуваа дека е премногу близок со демохристијаните, главен коалициски партнер во актуелната влада на канцеларката Ангела Меркел и поборник за продолжување на коалицијата со Христијанско -демократската унија ЦДУ / ЦСУ.

Она што се смета за предност на Шолц е неговото долгогодишно искуство на различни министерски позиции и на позицијата градоначалник на Хамбург.

Северна смиреност и прагматизам: ова се можеби двата највообичаени описи на кандидатот на СПД, Олаф Шолц, објави Хина.

До неодамна, помалку ласкави описи како што е „Шолцомат“ можеше да се слушнат малку почесто, поради неговиот прилично цврст став и механичка реторика, или „Бетонско лице“ за избегнување на изразување на емоции.

Latest News

Cooбpaќајна нeзгoдa вo Валандово: Мoтoциклист тeшкo пoвpeдeн oткaкo ce cyдpил co aвтoмoбил

На 20.10.2021 околу 15.00 часот во Полициската станица Валандово било пријавено дека на крстосница од улиците „Првомајска" и „Лазар...

More Articles Like This