October 27, 2021, 11:55 am

Кopoнaта кocи во Русија: Над 30.000 зapaзeни co кopoнaвиpyc, огромен бpoј нa пoчинaти

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Најновиот дневен број на случаи на коронавирус и смртни случаи во Русија поставија нови рекорди за земјата, со повеќе од 30.000 случаи официјално пријавени во еден ден за прв пат.

31.299 нови случаи е највисокото еднодневно заболување во земјата од почетокот на пандемијата и скок од околу 2.500 повисок отколку претходниот ден. Ројтерс објави дека земјата, исто така, забележа 986 смртни случаи, благ пораст во однос на рекордот поставен вчера.

Рускиот претседател Владимир Путин ја повика нацијата да ја забрза својата програма за вакцинација. Во моментов околу една третина од Русите се вакцинирани, а министерот за здравство оваа недела откри дека над еден милион луѓе во моментов се лекуваат во Русија за симптоми на ковид.

Latest News

Koлку тpaе имyнитeтoт пo пpeлeжaн кopoнaвиpyc?

Лицата кои прележале коронавирус имаат пократкотраен имунитет споредено со вакцинираните, па поради тоа, постои шанса да се заразат повторно....

More Articles Like This